Published On: 1 Maj, 2016

Tomë Gashi ” si për inat” i quan serbët sërish “shkije”

Avokati Tomë Gashi me 29 prill në Info Magazine të Klan Kosovës  në debat e sipër i ka quajtur serbët me termin “shkije” kjo ka nxitur reagime më pastaj, madje Iniciativa  Rinore për Të Drejtat e Njeriut në Kosovë, YIHR  ka protestuar kundër këtij cilësimi të avokatit Gashi. Në të njejtën kohë disa media serbe janë marrë me këtë temë duke e denoncuar Gashin si Avokat nacionalist.

Por, kjo nuk ka ndikuar që ai të kërkoj falje.  Përkundrazi Avokati Tomë Gashi në një postim në llogarinë e tij në Facebook mbi dhjetëra herë i ka kujtuar serbët – “shkije”.  Ai ka shrkuar se kur i ka quajtur serbët – “shkije” ka qenë përvjetori i Mejes, ku janë vrarë  400 fëmijë e gra, sipas tij serbët e Kosovës nuk pendohen.

 Githashtu Gashi ka dhënë një sqarim se termi “shkije” nuk është  fyerje por emër.

Ja postimi i plotë i Tomë Gashit në Facebook.

Me 29 Prill kur unë ju kam quajt shkije nuk ka qenë festë. Me 29 Prill kur unë ju kom qujt shkije ka qen përvjetori i masakrës se Mejes ku 400 fëmije, gra dhe pleq  Shqiptarë civilë janë vrare e masakruar nga shkijet e uniformuar te Serbisë.

N’vazhdimsi shkijet qe jetojnë ne Kosove perveq qe nuk kanë kërkuar falje për krimet qe i kanë kryer ne Kosove, disa prej tyre edhe si Ministra te Qeverise se Kosovës i quajtën egërsira nenat e Shqiptareve te zhdukur te Gjakovës.

Shkijet e Kosovës e as shkijet e Serbisë kurrë nuk kanë kërkuar falje për këto 17 vite për masakrat qe ne emër te shkive I kryen forcat okupuese te Millosheviqit duke vra e masakruar rreth 15.000 Shqipetare civil.

Ne çdo pranverë Shqiptaret I perkujtojn te vrarët e tyre te masakruar prej shkive, te vrare e te djegur per se gjalli nga komshit e tyre.

Shkijet duhet te kerkojn falje per krimet e tyre monstruoze ndaj popullit Shqipetare, e mos te kerkojn te trajtohen si te shejt veq pse jon shkije.

Kur po ju thom shkije nuk po ju ofendoj se shkije jeni.

N’kete link e keni termin “shka” qe osht emer e jo fyrje.

Te gjithe Shqipetareve qe sot I festojn pashket per shume mote dhe me shnet Pashket.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...