Published On: 4 Gusht, 2016

Toka po i falet Malit Zi dhuratë nga Hashimi për ta ndrrue lëkurën e gjarpërit me ate të hardhucit!

Shkruej poezi Çun zeza shkruej

Çun Lajçi

S’me vjen keq si artist që u mora me çështjen e demarkacionit ( edhe pse shumëkush ma pau për t’madhe), sepse u linda u rrita në Drelaj dhe me mia herë u knova kangë n’lahutë atyne burrave që jetën e dhanë pikërisht për ata kufijë, prandaj e konsiderova të arsyeshme përkrahjen time Rugovasve të mi dhe të gjithë atyne opozitarve, e sidomos z. Ramush Haradinaj, që kundershtuen faljen e atyne mia hektarve Malit të Zi. Madje thura 100 poezi të titulluara ” Çakorri n’andrra” të cilat u kushtohen me emen e mbiemen atyne trimave që vet e ban deken në Çakorr, Smajlovicë e Mokna dhe nuk e lan asnjenin prej Krajlave me ua shty kufinin.
Por fatkeqësisht në debatin që u zhvillua në mes të ekspertëve dhe komisionit qeveritar, e sidomos nga deklarata e ambasadorit Amerikan,unë mësova jo ku asht kufini, por për thikën ngulun pas shpinde, Rugovasve dhe mbar popullit shqiptarë nga Hashim Thaçi, sepse Ky, ate që e ruajti Serbia 100 vjet, ky e paska humb me vetdeshirë për 7 vite ( 2000-2007 )
O Zot, sa deshpëruese!
100 vjet Serbia Çakorrin e Kulina ( Kullën ) i pat kufi zyrtar me vllaun e vogël, pra kurrë nuk ia fali as nji pëllamë, e luftëtari nga Broja, po del se mbas 7 vite etjesh për pushtet, e paska nënshkrue lëvizjen e dy kufijve dhe kush nuk e paska pas marrë vesh – pos Amerikës.
O Zot sa kurioz jam ta di a do ta ket dijt edhe president Rugova? ….Jo…nuk dua ta besoj!
Tani s’kam pse ta mallkoj Murat Mehen që vazhdimisht në debat thoshte “këtu ka qenë kufini”
Aty pra aty Murat, sepse me 2007 Thaçi ua paska dorëzu hartat me kufijtë e lëvizun Europës e Amerikës dhe Ti e paske pas dijtë!
Tani ç’të bëjnë ekspertët e historianët e banorët e Rugovës të cilët e dinë mirë se toka po i falet Malit Zi dhuratë nga Hashimi për ta ndrrue lëkurën e gjarpërit me ate të hardhucit!
E ti shkruej poezi Çun zeza për trojet e babës mbetun dhkretë, po kush ka me ti lexua m’thuej?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...