Published On: 19 Prill, 2016

Tmerri dhe masakra nga turqit në Manastirin Franceska në Tivar, më 1595

Ne vitin 1595 turqit e kthyen ne xhamin “Sulltan Murat”.

Ne vitin 1912 shkaterrohet nga nji eksplozione!

Ne librin E KALUARA E VERTETE E ARQIPESHKVISE SE TIVARIT, autori Gjoke Dabaj, shkruane: “Me renien e Tivarit…njera prej qendrave katolike me te rendesishme ne Ballkan, ka kaluar ne duart e turqve”. “Turqit tashme e kishin rrembyer pallatin e Arqipeshkvise, kurse Manastirin e Shen Nikolles, brenda forteses se Tivarit, e kishin kthyer ne xhami”. Imz. Ambroz Kapiqit ia kishin ndaluar te jetonte ne Tivar, gje qe do te thote qe turqi, qysh ne vitet e para te sundimit te tyre, i kishin hyre punes qe Arqipeshkvine e Tivarit ta asgjesonin qe nga themelet. Arqipeshkvine Ambroz Kapiq e kane rrahur dhe debuar… Ne Tivar turqit kane vrare per shkak te urrejtjes fetare me 1588 P.Sebastianin, tivaras, kurse Fr.Rafaelin nga Dubrovniku, e kane zene me gure ne Tivar, duke i shkaktuar ashtu nje vdekje te mundimshme.

Informacioni i Imz. Marin Bicit me 1610: ” Ne ndertesen e Arqipeshkvise turqit mbajne kuajte dhe sanen, kurse ne njeren pjese banon kadiu”.

Njoftim i Dom Gjergj Vuskoviqit me 1633: Tivari eshte ne situaten me te keqe ne te cilen gjenden ata njerez te pa fat… ata nuk kane vecse 1 kishe ne qytett… dhe do t’ua marrin edhe ate… nuk i lejojne as te varrosen aty dhe kur dikush vdes shkojne me larg se 12 milje per t’i shtire ne dhe. Para se te pushtohej prej turqve, Tivari vetem brenda keshtjelles ka pasur 18 kisha.

“Turqit ne vitin 1646 afer Tivarit e kane ngulur ne hu klerikun Gjergj Jubani”.
Me 1649 Turqit i kane masakruar te gjithe pengjet perpara kishes se Shen Nikolles jashte qytetit te Tivarit, kurse priftin Gjergj Suma e kane ngulur ne hu”.
12814562_1292767764073692_3946214447590320106_n.jpg
Me 1646-1649 prej 5000 katolikeve te Tivarit shume jane shperndare, kurse shume te tjere kane kaluar ne islam ose ne pravosllavizem, keshtu qe numri i katolikeve prej 5000 ka zbritur ne 2000.

Me 1649 njofton Imz. Marko Jorga, midis tyre kish pasur 64 te prure nga fshatrat edhe vendet perreth… i kishin thirrur qe te mohonin fene katolike ose do te vriteshin…. Te gjitheve nje nga nje iu pre kryet jashte qytetit para kishes se Shen Nikolles.

Nderkaq, ne te njejtin vit 1649, ne qytetin e Tivarit… pothuaj te gjithe, vecanerishte fisniket, kane tradhetuar dhe kane nderruar zakonin katolike me ate islam.

Ne vitin 1878, Tivarin e pushton dhe e okupon Mali i Zi. Regjimi i Knjaz Nikolles ka qene i ashper. Ne Tivar, ne Shestan, ne Ulqin, ka zoteruar terrori. Eshte vendosur nje tirani e vertete. Mbledhja e armeve me dhune. Knjaz Nikolla i ka carmatosur te gjithe shqiptaret, i ka detyryar qe te ndryshojne veshjen, qe ne vende te qeleshes se bardhe tradicionale te mbajne kapen e serbeve. Administrata e Knjazit i ka nderruar njeanesisht pranemrat dhe emrat e njerezve. Ne Shestan vellazeria Dabanj eshte rregjistruar Daboviq, vellazeria Bardhanj, qe ne perkthim sllavisht do te dilte Bijeliq, eshte kthyer ne Bardiq ose Barlloviq, Perkolaj ne Perkoliq, Nilanj – Nilloviq. Fshati Dedanj eshte nderruar ne Dediqi, fshati Bardhanj eshte tjetersuar ne Bardiqi etj.

10426609_1292767787407023_8963761684642464725_n.jpgKnjaz Nikolla e ka kuptuar qe i duhet t’i qeroje hesapet perfundimisht me kishen katolike d.m.th. ai ka kuptuar qe ishte e domosdoshme te nenshtronte themelisht Arqipeshkvine e Tivarit. Per shkak te nivelit te larte kulturore, per shkake te tradites se vet evropiane te trasheguar, Arqipeshkvia e Tivarit ka qene per rregjimin e Knaz Nikolles ku e ku me e rrezikshme se institucionet e fese myslimane.

Knjaz Nikolla, me politiken e sllavizmit, do te arrije te na i zhvleresoje thuajse totalisht si Arqipeshkvine e Tivarit, ashtu edhe besimtaret e saj shqiptare.

Knjaz Nikolla ka filluar nga fundi i vitit 1878 leterkembimin me mikun e vet te sprovuar te orientimit pansllavist ipeshkvin e Gjakovices (Kroaci) Josip Juraj Shtrosmajerin. Shtrosmajeri dhe Knjaz Nikollen i ka lidhur nje miqesi e ngushte, mbi clirimin e popujve sllave te Jugut. Shtrosmajeri e porosiste Knjaz Nikollen qe te tregohej sa me i kujdeshshem ndaj Selise se Shenjte dhe qe ne pergjigje te ishte sa me i matur dhe sa me i perpikte. Prej ketij fragmenti e kuptojme qe, te dy, si Knjaz Nikolla, i cili natyrisht, e njihte mire situaten, si dhe Shtrosmajeri, kane INTRIGUAR me vetedije te Selia e Shenjte kunder interesave te besimtareve te kesaj Arqipeshkvie. Shtrosmajeri e porosiste Knjaz Nikollen qe gjenerata e re prifterore te jete nen mbikqyrjen e tij, duke permendur qe nuk do te deshironte te shkolloheshin ata femije ne Shkoder apo ne Zare, se atje do te detyroheshin te mesonin te Jezuitet, te cilet pas kallezimit te Shtrosmajerit, nuk kane qene perkrahes te koncepcionevet ideologjike pansllaviste. Keshtu zbulohet KOMPLOTI qe ish drejtuar kunder besimtareve shqiptare te Arqipeshkvise se Tivarit.

10360846_1292768177406984_8753173185659441781_n.jpgShtrosmajeri e ka keshilluar knjazin malazias qe t’ia beje te ditur Romes ne menyre decizive se eshte deshira e tij per te ruajtur njefare ndikimi dhe te drejte ne lidhje me emerimin e arqipeshkvit. Dhe vertete ashtu ka ndodhur. Knjaz Nikolla ne KONKORDATIN midis Cetines dhe Vatikanit, do te gezoje me shume te drejta ne emerimin e arqipeshkvise te Tivarit se sa vete Papa. KOMPLOTI kunder shqiptareve, besimtare te cilet ne shekuj kane qene te lidhur vetemohueshem me kete Arqipeshkvi, thellohet keshtu per here e me shume.

Knjaz Nikolla nuk ka mundur t’i lejoje Selise se Shenjte qe ti perzihet direkt ne punet fetare te banoreve katolike te tokes se tij. Me fjale te tjera, Knjaz Nikolla ka synuar, po edhe ia ka arritur, qe katoliket e Arqipeshkvise se Tivarit te jene TE DETYRUAR t’i luten Zotit sic do te urdheronte AI e jo sic duan dhe dine ATA VETE.

Selia e Shenjte ne krejt aksionin rreth nenshkrimit te Konkordatit e ka anashkaluar ordianariatin arqipeshkvnor te Shkodres. Kush po te pyet?! Eshte perzier, ne nderkohe edhe Serbia. Privilegjet qe Mali i Zi i ka fituar me ate KONKORDAT, kane qene mbeshtetja LIGJORE per te ASGJESUAR ne dioqezen katolike te Tivarit, tash, ne gjendjen e nje arqipeshkvie rudimentare, ate cka ne Tivar nuk ka mundur te asgjesohet me zjarrin e armeve.

12809791_1292767830740352_3077158214804543813_n.jpgMe zjarrin e armeve, me te shtena topash, ne vjeshten e vitit 1877, jane kthyer permbys themelet e forteses se mocme te Tivarit dhe me nje “eksplodim rrufeje”, me 1881, u kthyen permbys edhe themelet e Katedrales dikur madheshtore te Shen Gjergjit. Qysh prej mesit te shekullit XIX, ne mesymjet e tyre plackitese, malazezet, mes tjerash, kane djegur edhe arkivin e dokumenteve te kishes ne Shestanin e Siperm. Ne vitin 1877 e kendej, shteti malazias e ka shkaterruar gjithanshem zhvillimin e kultures vendese ne Shestan, deri te pamundesimi edhe i perdorimit te gjuhes shqipe. Ish-Jugosllavia e Pare dhe Ish-Jugosllavia e Dyte e kane cuar drejt fundit shkaterrimin sistematik te gjuhes dhe te kultures se shestanasvet, te njerit prej fragmenteve me me vlere te etnokultures mijevjecare te ketij nenqielli.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...