Published On: 11 Shkurt, 2016

Tmerr në Shëndetësi: Ministri nuk e mohon se në QKUK janë verbuar fëmijët

Ministri kosovar i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, ka pranuar se mund të ketë ngecje gjatë diagnostikimit të sëmundjes së retinopatisë, që për pasojë ka verbimin. Ai ka thënë se nëse vërtetohet neglizhenca dhe lëshimi që ka mundur të evitohet, atëherë nuk është kundër ndjekjes së individëve

Në zyrën e tij, në ish-objektin e Spitalit të Mushkërive në Prishtinë, ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, në një intervistë për “Zërin” ka pranuar se në rastin e neonatologjisë mund të ketë ngecje në mosdiagnostikim të saktë të retinopatisë premature dhe si pasojë edhe verbimin e fëmijëve.
“Por, unë them që kjo nuk është bërë me asnjë qëllim”, është shprehur ministri i Shëndetësisë kosovare, Imet Rrahmani, i cili tashmë ka kërkuar të dhëna për rastet nga Klinika e Neonatologjisë.
Rrahmani po ashtu ka folur për rastin “Stentat”, duke potencuar se nuk ka ndërhyrë asnjëherë në drejtësi.
Ministri i Shëndetësisë është shprehur se nuk e ka lexuar hulumtimin për verbimin e foshnjave në neonatologji, megjithatë ka thënë se nuk i ka pëlqyer titulli i vendosur në atë hulumtim – “Klinika ku verbërohen fëmijët”.
Ka thënë po ashtu se gazetarët nuk kanë gabuar që kanë publikuar emrat e të dyshuarve në rastin “Stentat”, por gabim kanë bërë ata që këta emra ua kanë dhënë mediave.
Sipas tij, publikimi i emrave para publikut duhet bërë vetëm atëherë kur vërtetohet fajësia.
I pari i shëndetësisë kosovare derisa ka folur për statistikat e verbimeve të fëmijëve në Amerikë si pasojë e retinopatisë, ka thënë se në Kosovë nuk kanë statistika për numrin e të verbuarve nga retinopatia. /Zeri

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. dema thotë:

    Kur kemi nje minister te shedetesise karagjoz, pse mos te kemi edhe mjeke te tille, krejtesisht eshte normale qe kur kemi minister te papergjegjshem kemi edhe mjeke te papergjegjshem, kur kemi krim te organizuar ne shendetesi qe i prine ish ministri i shdndetesise Agani, neve na ndodhin keso tragjedise ne klinika te Fak. Te Mjeksisedhe ne klinika private.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...