Published On: 25 Mars, 2016

TMERR: Mjekët zbulojnë sëmundjen e Ramës / Ja nga çfarë vuan kryeministri

Citynews publikoi dje disa foto të kryeministrit Edi Rama, ku dukej qartë dëmtimi dhe problemet me lëkurën e kokës së tij. (Fotot/ Nga çfarë sëmundje vuan Edi Rama?)

Fotot janë marrë në data të ndryshme dhe në aktivitete të ndryshme. Më e fundit është në datën 19 mars 2016.

Duke qenë se nuk kemi mjekë dhe nuk e njohim fushën përkatëse, ne publikuam fotot për të kuptuar se cila ishte sëmundja e kryeministrit në lëkurën e kokës së tij apo kush e shkaktonte atë.

(LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/lista-e-porositesve-te-vrasjes-se-kolonelit-nje-polemike-dhe-pse-permendet-milaim-zeka-ne-kete-vrasje/

http://www.shqiptari.eu/ramush-haradinaj-nuk-jam-une-si-visar-ymeri/

http://www.shqiptari.eu/zemerimi-i-mustafes-ne-kallauzin-e-tij-dhe-shikizimi-i-ldk-se/)

Për të qenë korrekt dhe për t’iu përgjigjur interesit të disa dhjetra qytetarëve që na kanë shkruar dhe kanë çuar e-maile dhe në rrjetet sociale, ne po sjellim tre mendime të ndryshme në lidhje me problemin shëndetësor të kryeministrit.

Një prej komentuesve i cili nuk është identifikuar si specialist në ndonjë fushë të caktuar thekson se, “Dermatit Seboreik, shkaktohet kryesisht nga disbalanca e prodhimit të yndyrës në lëkurë. Në kushte atmosferike të ftohta ose të nxehta acarohet më shumë. Mjekohet me pomada kortizonale por është kronike. Lind kryesisht nga përdorimi i shtuar i ilaçeve sedative, kortizonike dhe polmodiletatore që kanë efekte anësore në çrregullimet e mëlçisë, metabolizmit dhe gjëndrave endokrine”, shkruan një nga komentuesit në faqen citynews.al

Për të qenë sa më të saktë dhe profesionistë, këtë koment e cuam tek dy mjekë dermatologë për të kuptuar se sa i vërtetë ishte ky koment apo sa afër realitetit qëndronte.

Një nga mjekët të cilin e kontaktuam tha se “Ajo qe shkruhet me siper per Dermatitin Seborrheic eshte pjesërisht e sakte. Kur thoni qe: (Lind kryesisht nga përdorimi i shtuar i ilaçeve sedative, kortizonike dhe polmodiletatore që kanë efekte anësore në çrregullimet e mëlçisë, metabolizmit dhe gjëndrave endokrine) kjo nuk eshte e sakte. Shkaktari i dermatitit seborrheic nuk eshte i njohur Supozohet se shkaktari eshte nje lloj myku qe quhet Malassezia por edhe kjo nuk eshte shume e sigurte Shkaktar mund te jete edhe Psoriaza por edhe kjo nuk eshte e vertetuar”, thekson dermatologu Gj.P

Një tjetër dermatologe e kontaktuar nga citynews tha se nga pamjet e fotove ajo që mund të ketë kryeministri Rama është folikulit.

“Infeksion i rrënjës se qimes. Nga djersa dhe yndyra qimja infektohet. Diagnoze e rendomte!”, tha dermatologia për citynews

Komentuesit dhe dy dermatologët përafrohen dhe i quajnë diagnoza të rëndomta, kronike, infeksion floku etj. Shkaktarët nuk mund të përcaktohen vetëm nga fotot sipas profesionistëve, por nga vizitat që i bëhen nga afër.

Ne e dimë që ai është i ngarkuar me hallet e mëmëdheut dhe e ka të vështirë të gjejë kohë apo është në dijeni të gjendjes së tij shëndetësore për problemet e sipërfaqes së kokës dhe ndoshta mjekohet për këtë. Ne urojmë që kreu ynë i qeverisë të gëzojë shëndet të plotë, shërim sa më të shpejtë të sipërfaqes të jashtme të kokës, pasi ato të brendshme nuk i njohim./citynews

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Koco thotë:

    Nuk me duket serioze kjo menyre e te shkruarit idiotesira per te prodhuar valla LAJM ?! sharlaranizma pa vlere .

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...