Published On: 19 Janar, 2016
Bota |

Tmerr i paparë nga ISIS: Vrasin afërisht 19 mijë njerëz për 22 muaj

Ndikimi i dhunshëm i ISIS-it dhe fushata vrasëse në Irak është shpallur sot në raportin e OKB-së duke thënë se rreth 18,800 njerëz kanë vdekur dhe se 3.2 milionë banorë janë shpërngulur nga shtëpitë e tyre, transmeton Indeksonline.
“Mendohet se ISIS është duke i mbajtur rreth 3.500 njerëz si skllevër në Irak, shumica prej tyre mendohet të jenë gra dhe fëmijë”, thotë raport i Kombeve të Bashkuara.
Grupi i xhihadist ka kryer abuzime, krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid, thuhet në raport.
Misioni i Asistencës së OKB-së për Irakun dhe zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut, bënë të ditur se më shumë se 18.800 civilë janë vrarë në Irak prej 1 janarit 2014 deri 31 tetor 2015.
Ndërsa, 3.2 milionë njerëz në Irak janë të zhvendosur duke qenë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Ata që mbahet janë kryesisht gra dhe fëmijë dhe vijnë kryesisht nga komuniteti Yezidi, por ka edhe nga komunitetet e tjera etnike dhe fetare të pakicave”, tha raporti i përbashkët i lëshuar në Gjenevë.
Raporti i detajuar tregon edhe ekzekutimet që po bënë ISIS-i janë: vrasjet më prerje kokash, duke i djegur të gjallë duke hedhur njerëzit nga ndërtesat e shumë mënyra të tjera barbare, transmeton Indeksonline.
Rreth 900 fëmijë ishin rrëmbyer nga ISIS-i, për qëllime ushtarake dhe trajnime fetare.
“Shifrat kapin edhe ata që u vranë apo u gjymtuan nga dhuna që po përdorë ISIS-i, por ka pasur dhe vazhdon të ketë shumë të tjerë që kanë vdekur dhe janë në gjendje të rënë nga mungesa e ushqimit, ujë ose kujdesit mjekësor”, thuhet në raport.
Për të ikur nga këtë luftime, për të gjetur strehim populli sirian ka marrë rrugën për në Evropë, e që shumë shtete nuk po ju ndalin në ndihmë.
Rreth gjysma e vdekjeve civile janë regjistruar në provincën e Irakut në Bagdad, nga sulmet me bomba vetëvrasëse, si dhe vrasjet në shënjestër.
“Këto akte kundër njerëzimit janë gjenocid, dhe duhet ndaluar sa më shpejtë të jetë e mundur”, u tha sot gjatë kësaj mbledhje.
Aktivistët dhe gazetarët kanë luftuar të mbledhin informacione brenda ISIS-it, por qasja ka qenë e kufizuar.
Grupi i xhihadit ka në shënjestër gazetarët brenda qytetin sirian Raka, ku edhe ka ekzekutuar shumë prej tyre, kohët e fundit është bërë ekzekutimi i gazetares, Ruqia Hassan.
Jan Kubis, përfaqësues special i OKB-së për Irakun, paralajmëroi se fushata e përgjakshme e ISIS-it kundër civilëve nuk duket të jetë e ngadalësuar.
Ai i bëri thirrje qeverisë së Irakut për të ndërmarrë veprime të shpejtuara për të zhdukur praninë ISIS në Irak.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...