Published On: 29 Mars, 2016

Tivar o Tivar, pse aq shumë ti na ke vrarë!

Pse aq shumë ti na ke vrarë,

athua pse veç që ishim shqiptarë,

ishim trima dhe legjendar,

në këtë masakër mijëra

të pushkatuar dhe të vrarë,

nga pushtues dhe barbarë,

ishe ferri për shqiptarë,

Tivar ,o Tivar ti u bërë gjakatarë,

të mallkuar qofshin barbarë,

këta të vdekur për ne

por janë bërë fanarë,

dritë atdheu i kombit shqiptarë,

Molla e kuqe të dërgoi fjalë,

mos harro more Tivar,

se edhe Çamëria ka ende shqiptarë,

ti të gjithëve s’na ke vrarë,

edhe pse gjenocid

ti bërë mbi shqiptarë,

Ilirida të dërgon sot disa fjalë ,

edhe Lugina është ende gjallë,

Prishtinë , Vlorë gjithandej

jemi legjendar , edhe toka

at çmenduri dot ty s’ ta fal,

sa famëkeq në histori

ti mbete për shqiptarë,

dënoj Zot ata barbarë,

bëri shkumb dhe hi

si të vdekur edhe ata të gjallë

Tivar , o Tivar , masakër, tmerr

dhe ferr për shqiptarë,

kush dha urdhër për ti vrarë

është i njëjti si ata barbarë,

kot pandehin se s’mund

të na shfarosin as qenie as farë.

për armikun jemi plumba,

për atdhe edhe komb legjendar.
Autor : Ilmi Tahiri

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...