Published On: 20 Janar, 2016

Tirana rikthehet nën tutelën e Beogradit

  • Qeveria e majtë po e kthen Tiranën nën tutelën e Beogradit. Pa asnjë kërkesë për Kosovën, pa asnjë qëndrim për shqiptarët e Kosovës Lindore, pa asnjë kërkesë për mbi 100 mijë shqiptarë në Beograd dhe gjetkë, dhe pa asnjë kërkesë e protestë për asimilimin e mbi 100 mijë shqiptarëve në Sanxhak, që sot po kërkojnë autonomi, ajo e fton për mësime dhe përfitime të reja Serbinë, qeverinë e saj. / Shqiptari.eu

 

Ministri i Punëve të Jashtme në Shqipëri Ditmir Bushati do të jetë nikoqir i dy kolegëve të tij Paolo Gentiloni nga Italia dhe Ivica Daçiq nga Serbia, në kuadër të Trilateralit Shqipëri-Itali-Serbi.

Kjo nismë u iniciua më shumë se një vit më parë dhe vijon takimin e parë trepalësh në nivel Ministrash të Punëve të Jashtme mes Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë, të zhvilluar në Romë, më 23 janar 2015.

Ky takim synon shkëmbimin e pikëpamjeve dhe diskutimin e një sërë çështjesh të rëndësishme si për vendet tona ashtu edhe për rajonin dhe me gjerë, transmeton KosovaPress.

“Ecuria e procesit të integrimit evropian dhe intensifikimi i bashkëpunimit rajonal, në frymën e procesit të Berlinit dhe duke pasur parasysh Konferencat e Ballkanit Perëndimor në Paris 2016 dhe Romë 2017, si edhe çështje që kanë të bëjnë me sfidat e përbashkëta që po përballemi sot, do të jenë në fokus të këtij takimi të rëndësishëm, objektiv parësor i të cilit do të jetë përforcimi i urave të komunikimit konstruktiv mbi baza mirëkuptimi”, thuhet në një komunikatë për media.

Gj atë takimit, Ministrat e Jashtëm të Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë, do të diskutojnë projekte të përbashkëta konkrete, me interes të ndërsjellë, në fushat e ekonomisë, infrastrukturës, energjisë, turizmit, arsimit, kulturës, bashkëpunimit rinor etj., duke u fokusuar në identifikimin e metodologjive të reja për realizimin konkret të tyre, por edhe në zgjerimin e mëtejshëm të nismave rajonale.

Takimi trilateral do të paraprihet nga takime të veçanta të Ministrit të jashtëm Bushati me Ministrat Gentiloni dhe Daçiq./KosovaPress/

Agjenda

Takimit i II-të Trepalësh: Shqipëri – Itali – Serbi

E Mërkurë, 20 Janar 2016

Ora 10:00 – 10:55- Takim bilateral ndërmjet Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, SH.T.Z. Ditmir Bushati dhe Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës Italiane, Sh.T.Z Paolo Gentiloni me prezencën e d y delegacioneve; Vendi: Ministria e Punëve të Jashtme.

Ora 11:05 – 11:55 – Takim bilateral midis Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, SH.T.Z. Ditmir Bushati dhe Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Serbisë, Sh.T.Z. Ivica Dacić, me prezencën e dy delegacioneve. Vendi: Ministria e Punëve të Jashtme

Ora 13:00 – Drekë pune Trepalëshe: Shqipëri – Itali – Serbi. Vendi: Pallati i Brigadave – Salla Skënderbej

Ora 15:00 – Konferencë e përbashkët për shtyp, Ministri Bushati prezanton rezultatet e takimit, pasuar nga pyetje dhe përgjigje. Vendi: Holli i Pallatit të Brigadave.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...