Published On: 9 Korrik, 2016

Ti Osmanli po, por vëlla kurrë

Çun Lajçi

Tre shekuj puthje t’dhashë
Veç nga shkau t’largohem
E ti edhe dy herë ma shumë m’vrave
Pak t’u duk dhunimi,n’huj me ngule
Shkup e n’Mollë t’kuqe
Edhe fenë ma ndrrove
Rrugëve zorrët n’diell m’i thave

Dhe prap pak tu duk

Me zhbine, si gurin m’rrotullove Rumelisë
Me shkaun u more vesh
M’çove ku deshte,
M’bane herë Kazak herë Mongol
Po kurrë s’me tjetërsove
Shqiptar mbeta këtu e n’Anadoll

Tani m’thuej pse duhet me t’falë
Pse m’thue Osmanli vëlla m’ke
Kur Ti gjithmonë m’vrave
E gjaku as gjuha me ty s’me lidhë

Ti Osmanli po, por vëlla Kurrë!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. ILIRIDA ISMAILI thotë:

  EU CUN LAJCI QE MA FRESKOVE ZEMREN , QE MU PLAGOS PER 6 SHEKUJE ROBERI, TAMAN E LARGUAM SHKJAUN PERSERI NA ERDHI ,TURK-MONGOLI , ME MA NDERU GJUHE E FE , POR KESAJE RADHE PO BEJE BE : O UNE , O TI, O TURK BARBARI , NUK MARE FE , TE TI, SE KAM ATDHE , KAM GJUHE , E KAM KULTUREN TIME QE NUK TA NDEROI ME KREJTE CKA KE ….TE BETOHEM QE KESAJE RADHE , NUK TE LESHOJE LEHTE , SEPSE TEK NE I THUHET BUKES BUKE , E UJIT UJE ….,E JO KURE EKMEK KETE E DI EDHE ZOTI

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 2. Fadil Demaku thotë:

  E vertete e patundur. Sa te mjere jane ata qe edhe sot perpiqen te na tjetersojne!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...