Published On: 27 Shkurt, 2016

Ti i çuditshmi populli im!

Nga Oriola KUÇI

Mos me lexo se do me urresh! Ti i çuditshmi populli im!

Ti që me ngre nervat, më merr frymën, me cingeris sa hap sytë e derisa i dorezohem gjumit.

Pse kaq pa karakter o i imi popull? Pse kaq i influencuar ti? Cfarë lloji je ti që gjithë jetës, as pushtuesi, as liria, as diktatura e as perendimi s’pati kellqe të të ndryshonin?

Ti që urren vetën .

Pse o popull im i ri me kaq drama e kaq depresione ne lule te rinisë?

Ti që në moshen 20-35 vjecare ke nevojë të drogohesh sepse je i depresionuar nga koka jote boshe dhe nga jeta jote e vaket, bash në kohën qe duhet të shperthesh nga dashuira, nga seksi, nga të qeshurat, nga idete për te ndryshuar vendin, nga kënaqesia për të thënë : heeeeeejjjjj…..une jam ky, kjo është jeta ime, ky është vendi im dhe ne më në fund do rritemi bashkë!

Pse je një zhgenjim i çdo ditshem? Pse?

Po mo po … ti.

Ti shoqja, shoku, kusherira, e gjithshkaja ne përditshmerine time.

Ti qe dreqi te mori, me bere te te shkruaj me po aq mllef sa ti më nis diten, me ke bërë të mbyll e ta rihap kontaktin me boten…Ti qe kur je me mua, je tjeter njeri, dhe botes i shitesh ndryshe.

Karakteristike jotja tashme. Si individ dhe si shoqeri po edhe si shtet te hengert dreqi!

Ti, kur vdiqen cifti çek ( zoti i tyre u kujdeste per ta) mohove vendin, shtetin, shoqerine e vlerat, fute veten dhe mua e nab ere te gjitheve kriminele. Pate edhe kurajon ti coje letra “ Turpi”

Kush? Ti?  Ti qe tallesh me injorancen e populli tend kur vret gruan, e rreh ate apo femijen nga injoranca dhe nje zot e di se sa te kollajte e ke te emertosh menjehere vendin e origjines dhe te thuash “ normal, ne male apo zgeqe eshte rritur, u be ai  e donte te vinte ne qytet…aty te rrinte!”

Ti qe kur u vranë gazetaret ne mes të Parisit, u indinjove shumë, se të fyen qytetarine dhe karakterin fluturak te lirisë.

Kush? Ti? Ti  që e harrove menjëhere 21 Janarin kur tu vra populli ne sy e ndër duar…po atë nuk e quajte liri…ate e emertove “ pune militantesh…he mo se e beri vete Rama, packa se qeveriste Berisha ” mentalitet qe as dreqi s”ta kupton ku ma ke konceptin e lirise e te qyteterimit!

Ti, poston dhe ben ndarje te fotove e videove nga vende ku me te pyt ku jane, ( edhe ma ler dialektin tani ) as vete nuk i di, duke na tregu se nje femije po vuan nga X semundje, apo edukatroja apo dado po e rreh…. na cmend diten me makabritete, se normal, ti je shum njeri i ndjeshem….po po sigurisht…

Kush? Ti? Sa koncerte bamiresie, levizje qytetare, ku vetem une mund te te citoj dy, nga Zemra ime, Ti, ku ti as qe more mundimin te vije ne Teatrin e Kukullave te shihje pjesen qe u vu per femijet e tu, se normal “ he mo moooo hajt pime i got e bejme gorlliqe, se vari trapin, kush shko n’teater kalamojsh”

Ti po indinjohesh shume, duke na postuar foto makabre ( qe sigurisht jane për të vënë ulerimen) se do të na sensibilizosh, po po, patjeter mor zoteri, se ne e kemi shumë ne dorë  a kupto’?….

Kush? Ti? Ty qe te vdiqen femijet duke cmontuar armet ne Gerdec dhe jo vetem e harrove, po as te plasi fare per te gjetur kohe e per ti rene qeverise, asaj që iku, qe si guxoi ta bënte, dhe kësaj qe është qe si guxon qe hesht….

Ti Populli im, sado pa karakter qofsh, I përket jetës time, dites e mbi të gjitha vendit tim!

Me je bërë si politikat qe shan nga mengjesi deri ne darkë…

Une Bashkise se qytetit nje cerdhe nuk ja adoptoj dot, se paguaj taxa, jam super korrekte, dhe kam një familje per te mbajtur, ama….po I rris dy qytetare te denje per kete qytet, qe jane femijet e mi!

Une ty o popull, nuk te ndryshoj dot, se kam mjaftueshem pergjegjesi me te shtrenjta per te bere, ama, do te te bie sapo te me jepet rasti!

Une mund te hesht para politikave nderplanetare, mund te hesht para ekonomive apo formave te ndryshme qe me kane kornizuar dhe vendosur si me duhet te marr fryme, kur dhe cfare te ha, cfare te blej dhe si te marr nje diplome per te treguar se jam nje ushtare e mire e kavies qe bota ka vene ne kete planet, po me ty???

Me ty nuk hesht se te kam hap, kafe, pune, calvados, marredhenie, buzeqeshje e ne fund te fundit jete!

Pije nje gote, e në mos e dac, bej dashni, e ne mos pac, gjeje, e ne mos mundsh lexo nje liber, e ne pac harruar si behet, bej nje ecje, e ne pertofsh, rri ne shtepi, e nese trashesh, fli…vetem te lutem mos na prish jeten !

AS ZOTI E AS DREQI NUK E KA IDENE ME TE VOGEL SE SA PLASTELINE JE ENDE O SHQIPE!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Zymeri thotë:

  Një ese i vërtet; i shkruar bukur për një realitet tonin që është e kundërta e të bukurës të mirës dhe shpresës për një jetë normale. Por unë prapë çuditem më popullin tim si është e mundur ti kem punët ashtu si kemi më njërz shumë të aftë ashtu si jeni ju.Marr të drejtën për gjykuar për ju në bazë të këtij artikulli të shkruar për mrekulli.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. daut jashari preshev thotë:

  ASHTU ASHTU O MOTER SHQIPTARE SIKUR TIKISHA PAS DU ZEMRA NJENEN EKISHA SHKATRU METVERTET SIOSHTE E MUNDER NGAT MENDVE ME NDOLL KJO TE NE NUKUM BESOET POR KJO OSHTE EVERTET TE BARDHEN E BOJN TE ZEZ NJERZ TE KATANDISUR MJER PHR NE TE PHRSHENDES NGA ZEMRA MOTER DAUT JASHARI PRESHEVE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...