Published On: 10 Tetor, 2016

Thyhet protokolli zyrtar, asnjë prej krerëve të shtetit nuk ndodhet në Shqipëri

Krerët më të lartë të shtetit dhe disa anëtarë të kabinetit qeveritar nuk ndodhen në Shqipëri. Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ndodhet për një vizitë në Itali.

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Gjermani, ku është takuar sot me kryebashkiakun e Hamburgut.

Edhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ndodhet jashtë vendit. Meta po zhvillon një vizitë në Greqi.

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ndodhet në SHBA, ku po merr pjesë në takimin vjetor të FMN-së. Në të njëjtin takim merr pjesë edhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko.

Ndërsa ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, ndodhet për një vizitë në Arabinë Saudite, shkruan gazeta Shekulli.

Largimi nga vendi në të njëjtën kohë i tre krerëve më të rëndësishëm të shtetit përbën shkelje të ceremonialit zyrtar, i cili parashikon që vizitat zyrtare jashtë vendit të koordinohen në mënyrë të tillë që të mos zhvillohen të tria në të njëjtën kohë.

Në kapitullin e katërt të ceremonialit zyrtar, pikërisht në pikën 1.11, thuhet: “Protokolli i Shtetit vihet në dijeni paraprakisht për çdo lëvizje të tre personaliteteve kryesore jashtë shtetit. Vizitat koordinohen në mënyrë që të mos jenë të tre njëkohësisht jashtë vendit në të njëjtën kohë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...