Published On: 15 Shkurt, 2016

Thompson mposht Curryn në duelin për tri pikë (Video)

  • Klay Thompson ka bërë atë që mezi e ka bërë ndonjë skuadër këtë vit. Ai mposhti Stephen Curryn, raporton AP.

Gara e trepikëshave në fundjavën e yjeve në NBA shkoi nga një yll i Golden Statet Warriorsave te tjetri. Thompson mposhti bashkëlojtarin e tij Curryn, që ishte fitues i kësaj gare vitin e kaluar, të shtunën në Toronto. Thompson përfundoi raundin final me 27 pikë, katër më tepër se Curry që ishte i dyti. Sërish përballja vendimtare e garës së tripikëve ishte në mes të dy gjuajtësve të kampionit në fuqi të NBA-së, Golden State Warriors.

“Ne pëlqejmë të përballemi mes vete në gjuajtje. Unë kurrë nuk kam qenë në skuadër me ndonjë lojtar që ka gjuajtje më të mirë se unë, kështu që është privilegj për mua të punoj me të. Ai më bën shumë më të mirë”, ka thënë Thompson për Curryn, përcjell sot Koha Ditore.

Devin Booker i Phoenix Suns përfundoi i treti, me 16 pikë në raundin final. Në raundin e parë ishin edhe James Harden i Houston Rocketsave, J.J. Redick i LA Clippersave, Kyle Lowry i Toronto Raportors, C.J. McCollum i Portland Trail Blazersave dhe Khris Middleton i Milwaukee Bucks.

Por, siç ishte pritur nga të gjithë, finalja u vendos mes Curryt e Thompsonit.

Curry gjuajti para Thompsonit në raundin final, duke realizuar shtatë gjuajtjet e para dhe pati në total 23 pikë, që deri në atë moment ishte shifra më e lartë. Në të vërtetë gjuajtësit kanë nga pesë topa në pesë pozita të ndryshme. Në secilën pozitë katër topa janë të zakonshëm, që vlen një pikë, dhe topi i fundit është me ngjyra të shumta që njihet si “money ball”, dhe vlen dy pikë.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...