Published On: 15 Korrik, 2016

THIRRJE për ngritjen e një përmendore kushtuar Princit LEKA i III, DUKAGJINI

Paulin Zef Zefi

“Personalitet imponues,ikona e malesorit Shqiptar, Hero i Kombit tone, udheheqes i lavdishem, aristokrat i mirefillte europiano-perendimor i edukuar ne institucionet arsimore me te njohura te kohes, luftetar i farketuar mbi kudhren e veshtiresive me te medha qe ka perjetuar Kombi jone, trim dhe Atdhetar vetemohues, Malesor kreshnik i sakrificave titanike,Besnik i verber i Luftetareve te tij,sundimtar zemergjere me nenshtetasit e tij Arber,nderi i mikut por tmerri i armikut,krenar dhe sypatrembur,nganjehere edhe dinak por shume i zgjuar nga natyra,i vetmi udheheq ushtarak i denje per te trasheguar komanden e pergjitheshme te”Gardes-Pretoriane” qe ju besua nga vete hyjnori”GJERGJ KASTRIOTI”ne momentet e fundit kur po nderronte jete me dt.17.01.1468,i vetmi Princ-Arbnor i cili nuk e braktisi Atdheun e tij te dashur perballe mijera veshtiresive ne lufte me Perandorine Osmane,pinjolli me i shquar i Familjes feudale me te vjeter dhe me te lavdishme ne Historine e Popullit-Shqiptar dhe ky eshte pikerisht Princi famemadh;”LEKA i III-te DUKAGJINI(1410-1481)”.

Problemi qendron ne faktin se kjo figure emblematike e Kombit tone,akoma nuk e ka marre vleresimin e merituar si nga Historiografia-Shqiptare por nga asnje institucion tjeter ne te gjithe hapesiren Shqiptare!!!

Do te deshiroja qe per nder te ketij Kolosi-Arbnor te ngriheshin Monumente perkujtimore,buste&statuja apo permendore te pakten ne cdo qytet Shqiptar apo qender e sotme administrative ne Shqiperi dhe Kosove duke nisur qe nga Lezha ime(kryeqendra e vjeter e Dukagjineve deri ne vitin-1393) e deri ne qytetin ku ai ka lindur,ne Lipjan,prane lokalitetit antik te Ulpianes.

Burimet arkivore citojne qe deri perpara se Prizreni te pushtohej nga hordhite osmane,aty ekzistonin statuja te Princave Dukagjin,pra atehere,pse sot te mos i rindertojme keto statuja ne qender te qytetit te Prizrenit,apo te ndertojme disa te tjeta ne te gjitha qytetet e Rrafshit te Dukagjinit si ne;Peje,Gjakove,Decanetj.etj.apo ne cdo qytet te Shqiperise veriore te cilet ndodhen brenda territorit ku gjate mesjetes shtrihej Principata mesjetare e Dukagjineve Fisnike?!

Vetem duke valorizuar figurat tona Kombetare,atehere jemi te denje qe ta gezojme statusin fatlum te te qenurit”SHQIPTAR”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...