Published On: 25 Korrik, 2016
Bota |

Theresa May përjashton rikthimin e kufijve me Irlandën

Kryeministrja britanike, Theresa May, u përpoq sot të garantojë irlandezët e veriut se nuk do të ketë një rikthim të kufijve dhe të kontrolleve doganore me Irlandën si pasojë e votimit më 23 qershor në favor të daljes së BM-së nga BE-ja.

“Askush nuk kërkon të rikthehet në kufijtë e së kaluarës”, deklaroi ajo gjatë një konference për shtyp, duke premtuar një zgjidhje praktike për dy pjesët e ishullit.

“Sigurisht që Irlanda e Veriut do të ketë një kufij me Irlandën, që është anëtare e BE-së.

por ne kemi një zonë të përbashkët të qarkullimit mes Britanisë së Madhe dhe Republikës së Irlandës shumë vite para se dy vendet të ishin anëtare të BE-së”, theksoi ajo.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...