Published On: 22 Maj, 2016

Thellohet kriza në Maqedoni

Shtyrja e zgjedhjeve të 5 qershorit nuk e ka zgjidhur krizën politike dyvjeçare në Maqedoni, por përkundrazi situata është tensionuar edhe më shumë.

Analistët politikë në Prishtinë e Shkup kërkojnë trysni më të madhe nga bashkësia ndërkombëtare mbi faktorin politik atje, në mënyrë që kjo krizë të mos reflektojë edhe në rajon. Analistët kritikojnë edhe përçarjen e shqiptarëve, ndërsa një takim të ri të liderëve e shohin të domosdoshëm
Shteti i Maqedonisë po vazhdon të rrëshqasë në një krizë të thellë politike, që ka rezultuar edhe me tensionimin e marrëdhënieve ndëretnike.

 Vendimet e fundit të Parlamentarit të Maqedonisë për anulimin e zgjedhjeve të 5 qershorit dhe shkarkimi i ministrave të opozitës nga Qeveria kalimtare, nuk e ka zgjidhur krizën dyvjeçare të këtij shteti,shkruan sot gazeta ‘Zeri’.

Madje në zhbllokimin e këtij ngërçi nuk ka ndikuar as miratimi për ndryshimin e Ligjit për Falje e as vendimi i Gjykatës Kushtetuese për hapjen e debatit për vlerësimin e kushtetutshmërisë së këtyre vendimeve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...