Published On: 17 Shkurt, 2016

The New York Times: Opozita e Kosovës kërkon shkarkimin e Qeverisë

  • Mijëra përkrahës të opozitës së Kosovës u mblodhën sot në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, duke i bërë thirrje Qeverisë që të dorëhiqet, me arsyetimin se ka shkelur kushtetutën e vendit përmes nënshkrimit të marrëveshjeve me Serbinë dhe me Malin e Zi, shkruan gazeta amerikane, “The New York Times”.

Përkrahësit e opozitës erdhën nga i tërë vendi në përvjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008.

Qytetarët bënë thirrje antiqeveritare përmes sloganeve, shumica e tyre e tyre mbanin flamurin shqiptar kuqezi. U panë vetëm pak flamuj të Kosovës, të shoqëruar me disa flamuj të tjerë amerikanë dhe gjermanë.

“Kosova nuk do t’ia lejojë vetes të udhëhiqet nga njerëz që kanë shkelur kushtetutën dhe sovranitetin e tyre”, tha Visar Ymeri, lider i partisë kryesore opozitare, Vetëvendosje.

Opozita kundërshton një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të arritur vitin e kaluar, që i japë më shumë pushtet serbëve në Kosovë. Po ashtu, ata kundërshtojnë edhe marrëveshjen me demarkacionin me Malin e Zi, duke bërë thirrje për zgjedhje të reja.

Qeveria akuzon opozitën, duke thënë se dëshiron të vijë në pushtet përmes dhunës.
“Kjo Qeveri ka një mandat të qartë. Ajo ka legjitimitetin për t’iu shërbyer qytetarëve që i besuan asaj me shumicën e votave në proceset demokratike të pranuara nga i gjithë spektri politik në Kosovë”, tha kryeministri Isa Mustafa.

Komuniteti ndërkombëtar e ka dënuar dhunën e opozitës, duke i bërë thirrje asaj që ta zgjidhë krizën politike në Parlament. /Republika.info/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...