Published On: 28 Shkurt, 2016

“The Chicago Tribune”: Filmi “Shok” sigurisht se do ta fitojë çmimin Oscar

Kur kanë mbetur edhe rreth 24 orë nga fillimi i ceremonisë më të madhe të çmimeve kinematografike, Oscar, “reviews”-at për filmin e parë të Kosovës për këtë ngjarje, pra për filmin “Shok”, sa vijnë e shtohen.

Një i fundit vjen nga blogu i gazetës së madhe amerikane “The Chicago Tribune”, ku autorja Laura Vasilion e ka cilësuar filmin “Shok” si një prej atyre filmave që s’bën të lëshohet pa u parë.

Ajo madje thotë me plotë bindje se ky film nuk do të del nga kjo ceremoni pa një çmim!

Më poshtë, Koha.net ju sjellë të plotë shkrimin e saj:

Mbrëmë, derisa po e pija një gotë verë, shoqja ime e dashur Sandy më tregoi për një film të shkurtër i cili është i nominuar për çmimin Oscar. Më tha që ta shihja patjetër.

E sot e pash. Dhe s’më hiqet nga mendja.

“Shok” është vetëm 21 minuta i gjatë. Karakteret kryesore janë dy djem shqiptarë që jetojnë në Kosovë në prag të luftës së vitit 1998-1999. Edhe pse është i shkurtër, besoj se filmi thotë më shumë për jetën dhe humanizmin në ata 21 minuta sesa bëjnë shumë filma në 2 orë. Ju rekomandoj patjetër që ta shihni atë. Është në dispozicion në iTunes për 2.99 dollarë.

Për rastësi, intervista ime e radhës në rubrikën “Talking to the World” është nga një grua në Shqipëri. Kontakti me të më erdhi përmes një menaxheri të një pompe lokale të benzinës, transmeton Koha.net. Jam duke pritur edhe një përgjigje nga një kontakt në Kosovë. Ky kontakt më erdhi përmes Mike Dixon, një arkitekt i pensionuar nga Illinois dhe vullnetar i Peace Corps që aktualisht po shërben në Kosovë.

Sikurse shumë njerëz, edhe unë jam e shqetësuar nga klima aktuale e urrejtjes ndaj të huajve që po nxitet në këtë vend nga Donald Trump. Megjithatë, besoj se ka shumë më shumë njerëz sikurse Mike dhe Sandy. Njerëz që janë të interesuar që të flasin me botën. T’i bëjnë ata të kuptojnë. Ndihmojnë në ndërtimin e urave kulturore, e jo mure të mos-tolerancës. Ky lloj i mos-tolerancës që çoi në luftën në Kosovë.

Ju lutem shikojeni filmin “Shok” para ceremonisë së çmimeve Oscar. Jo vetëm pse e ka të sigurt një çmim Oscar por sepse besoj se do të jenë 21 minutat më të mirë të ditës suaj dhe 2.99 dollarët e shpenzuar më së miri.

Laura Vasilion punon për gazetën dhe revistën “The Chicago Tribune”, “Readers Digest”, “Entrepreneur” si dhe për një numër të publikimeve vendore e ndërkombëtare.  

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...