Published On: 24 Shkurt, 2016

Thasë me kufoma shqiptarësh për Kadri Veselin!

Beqë Cufaj

“Ma hanksh” apo “Qyqarët” me “Me bisht nën shalë”? Njëra prej Kadri Veselit dhe tjetra prej Hashimit janë prej atyre thënieve që Kosova, qytetari i Republikës, në rreth familjar, vend të punës, makinë, dhomë të ndejës, tavolinë dreke e ku jo tjetër i ka parë, dëgjuar a lexuar t’i kenë thënë i pari dhe i dyti. Pyetja: nëse mund të rrëshqasin kështu në opinion a mund të imagjinohet se çfarë thonë kur janë mes sojit të tyre? Fantazia, sado e sëmurë që do të ishte, zor që do të mund ta mshel rrethin e urrejtjes që këta dy njerëz duhet të kenë për ata që mendojnë dhe veprojnë ndryshe. Asgjë më shumë sesa këto rrëshqitje nuk dëshmojnë verbërinë e të kuptuarit të demokracisë. Dhe kulmin e injorancës së tyre.

Këtyre margaritarëve, të mërkurën në mbrëmje iu shtua edhe më i riu. Mesazhi i Veselit për opozitën: “As Serbia s’ka mujt me na imponu jetën, kur e ka tepru i kemi thanë mjaft”!

Kjo, sidomos kjo deklaratë duhet të na e shkrepë kutinë e kujtesës. Në njërën prej atyre daljeve të para të (ish)shefit të SHIK-ut nga nëntoka në studiot televizive. Kur fliste për “thasët” me “informata” që si shef i SHIK-ut kishte marrë në “veprimtarinë” e tij.  Natyrisht që për vrasjet e oponentëve politikë duke filluar nga Ali Uka (1997), Behajdin Allaqi (1998), Ahmet Krasniqi (1999), Enver Maloku (1999), Ibrahim e Rexhep Nikçi (2000), Ekrem Rexha (2000), Xhemajl Mustafa (2000), Smajl Hajdaraj (2002) dhe shumë e shumë tjerë, Kadri Veseli s’fliste atbotë. As sot. Dhe s’do të flasë kurrë. Apo duhet pritur Nazim Bllacat tjerë në Gjykatën Speciale? Sepse janë shumë. Tepër shumë. Sipas analizave tashmë të botuara nga shërbimet sekrete të NATO-s, nga viti 1999 deri më 2002 në Kosovë janë vrarë rreth 1500 shqiptarë- nga shqiptarët, kryesisht për motive politike.

Fjalët e tij për “teprimin” s’kanë si të kuptohen ndryshe pos si një kërcënim i hapur për të gjithë ata që bëjnë “budallaki speciale”.

Kërcënimet Speicale për budallakitë speciale për të cilat Kadri Veseli fliste para opinionit të Kosovës s’janë gjë tjetër pos ajo letra e lakmusit kur e verdha shëndërrohet në të kuqe. Kur Serbia (e vitit 2016) ndihmon ta shenjojë armikun. Sidomos shqiptar.

Kadri Veseli e Hashimi po përjetojnë shok politik e kulturor. Njerëz të natës që formësimin e tyre, ngritjen dhe luftën por më së shumti pasluftën e kanë bërë natën. Dhe atë nëntokë.

Sot dhe sonte, kur para tyre shohin gazin lotsjellës e dijnë që ai tym është vetëm mizanskena e zjarrit. Sot dhe sonte kur t’i shohin vezët që u kërsasin rreth kokave ua kujtojnë plumbat që mund t’u vrishkëllojnë rreth kokës. Sot dhe sonte, kur ta shohin rininë e Kosovës para sarajave të tyre qeveritare janë të përhumbur dhe frikësuar. Sheshi ua nxjerr në shesh: pashkathtësinë të dalin në të dhe të ballafaqohen si njerëz dhe burra me masën. Mbi tokë. Në logun e politikës dhe logjikës.

Prandaj janë kaq iracional. Të frikësuar e tmerruar. S’dijnë dhe s’munden t’i dalin zot situatës e cila më në fund u ka dalur nga dora sepse këtë krizë s’e kanë inicuar. Janë vet ata kriza. Dhe e dijnë që me përfundimin e saj s’do të jenë aty ku janë tashti.

Kadri Veseli dhe Hashimi nuk e kanë të qartë që populli shqiptar i Kosovës është kthyer në histori dhe ky kthim në histori dmth. qytetari, rrebelim, kryengritje, protesta, demonstrata… deri në rrëzimin e tyre.
S’do t’u ndihmojë asgjë.

As përshkallëzimet e as kërcënimet (speciale) me melmesa Serbie.

Apo s’e kanë kuptuar kurrë që Kosova dje ka qenë më shumë se Serbia. Prandaj i ka rezistuar dhe me plot humbje ka fituar.

Apo s’po e kuptojnë që Kosova sot do të jetë më shumë se Kadri Veseli e Hashimi. Dhe do të rezistojë para ngritjes së putinokracisë në mes të Ballkanit. Me apo pa thasët për kërcënime e kufoma (shqiptarësh)  të Kadri Veselit. Këso radhe në shesh. Për lëndinë!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. arlind thotë:

    demek Ramushi e Fatmiri na kokan ma tmirt sipas teje Beq Cufaj a?
    kur vjen puna mu lavdu per lufte na jem kan kryesort thojn ata, a kur osht puna te akuzat po thojn sjem kan na struktura udheheqse.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...