Published On: 1 Shkurt, 2016

Thaçin nuk deshtën ta takojnë në Uashington, a thua vallë pse?

Ministri i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi sot është kthyer nga udhëtimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku kishte paralajmëruar takime të shumta.

Përkundër se Ministria që ai drejton ditën kur Thaçi ishte nisur pati raportuar për takime të shumta konkrete, asnjë nga këto nuk u bë e ditur. Duke u kthyer ai postoi dy foto ku dukej krejtësisht i vetmuar. I vetmi takim që kishte njoftuar për të ishte ai me sekretarin e shtetit amerikan John Kerry. Por ky takim nuk ishte zyrtar. Ishte në vikend dhe ‘takim vikendi’ e quajti vetë Hashim Thaçi. Ministria e Punëve të Jashtme e as Departamendi i Shtetit Amerikan nuk kanë lëshuar asnjë njoftim mbi këtë takim.

Sipas një njoftimi për media të Ministrisë së Punëve të Jashmte, gjatë vizitës në Uashington, ai pritej të zhvillonte takime me përfaqësues të Departamentit të Shtetit, të Pentagonit, Këshillit Kombëtar të Sigurisë, Kongresit, me përfaqësues të shoqërisë civile dhe jetës publike. Asnjë foto dhe asnjë raportim nuk erdhi për këto takime. Praktika e Thaçit është se nuk lë takim pa bërë foto dhe pa njoftuar për to. Për kushedi ç’arsye zyrtarët amerikanë nuk e kanë takuar ministrin e Punëve të Jashtme.

Kjo vizitë ishte bërë me rastin e hapjes së konsullatës së Republikës së Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...