Published On: 13 Prill, 2016

Thaçin e bëri president Isa Mustafa e jo UÇK-ja dhe heronjtë e Kosovës

  • Barometri diplomatik
  • Mehdi_HYSENI

Shkruan: Prof. Dr. Mehdi Hyseni

*** Hashim Thaçi u bë president, por jo, edhe Ismail Qemal, Isa Boletin, Hasan Prishtinë, Azem Bejtë, Avni Rrustem dhe Adem Jashar. Këtë do ta vlerësojë historia më e re e Kosovës së Shqipërisë etnike.

Nolens volens , duhet pranuar faktin se elasticiteti politik i luftës për pushtet (për mesianizëm, për kultin e individt, për karrierizëm personal dhe për homogjenizim të mahallave, të fiseve, të grupeve, të klaneve, të partive dhe të viseve të Kosovës ) me çdo kusht, në emër të popullit, të demokracisë dhe të interesit të përgjithshëm të Kosovës, si dhe të interesit të partnerizmit ndërkombëtar) i tandemit koalicionist partiak dhe shtetëror Isa-Thaçi, bëri që këta të dytë ta zgjedhin njëri-tjetrin në pozitat më të larta të pushtetit shtetëror të Republikës së Kosovës), Isa kryeministër, kurse Hashimi president.

“ Thaçi: Jam president i heronjve”

Të gjithë jemi dëshmitarë të kohës, se Hashim Thaçi nuk u bë president i Kosovës sipas testamentit historik të heronjve të rënë në luftën e UÇK-së për çlirimin dhe për lirinë e Kosovës, e as në bazë të propozimit dhe të votimit të heronjve të gjallë të UÇK-së së Adem Jasharit, por atë e bëri president vetm kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, aktualisht kryeministër i qeverisë së Republikës së Kosovës. Ky është argumenti dhe, kjo është e vërteta, se kush e propozoi dhe kush e votoi Hashim Thaçin, që të bëhej president i Kosovës.

-E lehtë është të thirremi në emër të heronjve të rënë dhe të gjallë, por e vështirë është të përmbushim amanetin e veprës së tyre historike, kombëtare, patriotike dhe atdhetare shqiptare, se ata nuk kanë luftuar dhe flijuar për një Kosovë, që të mbetej e varur, e kushtëzuar dhe e shantazhuar nga Serbia pushtuese dhe nga klanet, grupet, partitë politike në pushtet (LDK+PDK+Srpska lista), ku fjalën kryesore e kanë derëbejtë, despotët, nepotistët, sektaristët, bajraktarët, mafiozët, korrupcionistët, trafikantët, klanet dhe aleancat e ndryshme lokaliste, ideologjike dhe partiake sipas “nahijave” të Kosovës.

Heronjtë nuk kanë presidentë, as kryeministra!

Logjikisht dhe realisht, presidenti i sapozgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka të drejtë të thirret në emër të heronjve të Kosovës, sepse nuk është president i tyre ngase është zgjedhur nga partneri i tij politik, Isa Mustafa, jo nga heronjtë e UÇK-së.

Gjithashtu, edhe Isa Mustafa nuk është kryeministër i heronjve të UÇK-së së Kosovës, por vetëm një kryeministër i koalicionit qeveritar (LDK+PDK+Srpska Lista).

Prandaj, rrjedhimisht as në kuptimin de facto e as në atë de jure, tandemi aleator qeveritar Isa-Thaçi nuk janë kryeministra, as presidentë të heronjve të Kosovës, por vetëm një produkt i kompromisit të kjeq politik dhe shtetëror (LDK+PDK+Srpska Lista).

Në parim, heronjtë nuk janë produkt i asnjë “fabrike politike” a “patentuese” të ndonjë presidenti a kryeministri të regjimeve të ndyrshme shtetërore në botë ( absolute, feudale, monarkike, kapitaliste, socialiste, komuniste, demokratike etj.), por janë figura të jashtëzakonshme me vetëdije të lartë njerëzore, humane, kombëtare dhe atdhetare. Janë vlera universale, që sakrifikojnë edhe jetët e tyre për t’ua dhuruar lirinë dhe paqën të tjerëve.

Heronjtë nuk kanë president mbi kokë, mësime dhe direktiva politike të tyre (ndryshe nuk do të sihin heronj), por vetëm pushkë, guxim, trimëri, vendosmëri, heroizëm, patriotizëm vizion të qartë në shërbim të lirisë së popullit dhe të atdheut.

Të tillë ishin Ismail Qemali, Isa Boletini, Hasan Prishtina, Azem Bejta, Avni Rrustemi dhe Adem Jashari…etj.

Ata nuk luftuan, as nuk u vranë mes veti në kohë lufte, që me çdo kusht të bëheshin prijësa-komandantë, si dhe në kohë paqeje të “parapaguheshin” për postet më të larta në pushtet si presidentë, kryeministra dhe ministra, ashtu, siç ndodhi, fatkeqësishtnë Kosovë, dhe më gjerë në hapësirat e tjera të Shqipërisë Etnike.

Ndaj, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa “derisa t’u notojë kungulli mbi ujë” le të vazhdojnë me politikën e tyre si president dhe kryeministër sipas interesave politike, ekonomike dhe tragtare të koalicioinit të tyre (LDK+PDK), por të mos thirren në emër të heronjve, sepse nuk janë të zgjedhurit e tyre, por të zgjedhurit e koalicionit ndërpartiak qeveritar dhe parlamentar të Kosovës.

Sidomos presidenti aktual i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka të drejtë morale të thirret në emër të patriotizmit dhe të heronjve të Kosovës, i cili në kohë paqqeje qe 16 vjet i ka harruar dhe braktisur heronjtë dhe anëtarët e familieve të tyre, duke pohuar se tanimë, në paqe “ka perënduar koha e patriotizmit”!

Në këtë pikëvështrim ia ka qëlluar Hashim Thaçi, sepse, vërtet, tani (qe 16 vjet, thënçin në liri dhe në demokraci) nuk është “koha e patriotizmit”, e ndërgjegjës, e humanizmit, e drejtësisë dhe e solidarësisë, por koha e banditizmit, e hajnisë, e tradhtisë, e grabitjes, e degjenerimit, e krimit, e plaçkitjes, e korrupsionit, e nepotizmit, e hipokrizisë, e mashtrimit, e shfrytëzimit të egër të njeriut-shoqërisë nga pushteti absolut oligarkik i qeverisë së koalicionit (LDK+PDK+Srpska Lista) me Isa Mustafën (kryeministër) dhe me Hashim\ Thaçin (president).

Isa ka meritat kryesore për promovimin në President të Hashim Thaçit

Pra, për zënien e postit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, përjetësisht, do të duhej ta falënderonte dhe t’ia “lustronte këpucët” kryeministrit të qeverisë së koalicionit të Kosovës ( LDK+PDK+Lista Srpska), Isa Mustafa, i cili pranoi që të lidhte një marrëveshje private me Hashim Thaçin në shërbim të interesave të tyre kompelementare, private personale, karrieriste politike, partiake, mahallore dhe krahinariste si rrjedhim i sëmundjes së tyre patologjike për të sunduar sa më gjatë në pushtet, jo në shërbim të interesit të përgjithshëm kombëtar dhe shtetëror të Kosovës, as të heronjve të Kosovës e as të interesave strategjike të partnerëve ndërkombëtarë (SHBA, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Italia).

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/video-per-kosoven-qe-po-cmend-serbet-ne-internet-dy-video-foto/

http://www.shqiptari.eu/luftetari-e-veterani-patriot-i-rreme-kishte-kerkuar-10-000-euro-per-nje-melodi-dhe-te-kendoj/

http://www.shqiptari.eu/kush-e-hartoi-planin-per-thyerjen-e-kufirit-shqiptaro-shqiptar-ne-koshare-agim-ramadani-apo-ahmet-krasniqi/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. diaspora thotë:

    mos te ndin askush se ty nuk te bon president as popullata civile por as uqk.ja more pleher i kelbul po ti mas pari nuk ke qen as ni minut ne uqk as haliti as grabovci as kuqi as shumica e pdk more matrapaz i flliqt more shpifs shpiun mos ta ndijm zanin se me prind e me thmi do ti shk mat afermit e tu more qoban fshatar i mjer qato para qe i vjelle pi popullates baushtellcave te ngrat pi prapanisec ki mi qit edhe ti edhe qeta qe i permenda shuk mos ta ndijm zanin hajdut i flliqt

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...