Published On: 22 Janar, 2016

Thaçi: Udhëheqësit e shtetit jemi ne, jo ata që po sjellin gazin lotësjellës

  • Kryetari i PDK’së Hashim Thaçi tha në Shtime është e rëndësishme që të respektohet vullneti i lirë i qytetarëve, sepse udhëheqjen e shtetit e cakton kutia e votimit e jo gazi lotsjellës e molotivi.

“Parlamenti Evropian ka aprovuar MSA;në, mirëpo ne nuk po arrijmë të aprovojmë atë në Kuvendin e Republikës së Kosovës për shkak të gazit lotsjellës. Jemi të pavarur, mirëpo nuk duhet harruar se kurrë nuk është e tepërt të marrim këshilla nga miqtë tanë evropian dhe amerikanë. Ata të cilët po hedhin molotov në drejtim të institucioneve kurrë nuk kanë marrë ndonjë vendim të mirë për ju qytetarë, mësues, invalid të luftës, të burgosur politik”, tha Thaçi.

Ndërkohë zëvendëskryetari i PDK’së, Kadri Veseli, tha se pushteti serb në Kosovë ka marrë fund më 1999 dhe se pushteti duhet kërkuar me anë të legjitimitetit të qytetarëve.

“ “Gjatë tetë viteve që ishim opozitë, asnjëherë nuk kemi imponuar e shantazhuar, mirëpo kemi pritur legjitimitetin e qytetarit që të udhëheqim, ndërsa për 7 vite tjera përderisa udhëhoqëm kemi arritur që në kuadër të udhëheqjes të shpallim pavarësinë, të rrisim pagat për kategori të ndryshme rreth 75%, ndërsa si prioritet i kemi vënë vetes të integrohemi në Bashkimin Evropian, e jo të ndahemi e shahemi ndërmjet veti. Kohëve të fundit kur përmendet prania e pushtetit serb në Kosovë, duhet theksuar se pushteti serb ka marrë fund, më 12 qershor 1999””, tha Veseli.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...