Published On: 23 Qershor, 2016

Thaçi: Politikanëve të tjerë s’iu kam lëshuar rrugën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për Zona e Debatit të Baton Haxhiut ka thënë se pozicioni i tij i ri u ka bërë mirë kundërshtarëve të dikurshëm politik.

“Edhe si kryeministër edhe tash si president, u kam shërbyër të gjithëve, pa dallim partie, zone, pa dallim etnie”.

 “Se a ju kam lëshuar rrugë apo jo, është e diskutueshme, por ju shërbej të gjithëve. Se a duhet të jenë pak të gëzuar(kundërshtarët politik), duhet të jenë që tash jam president”.

Ai ka deklaruar se në cilëndo pozitë që ka qenë, votat e qytetarëve e kanë bërë atë njeriun më legjitim për të, ndërsa ka premtuar të punojë fort për interesin e qytetarit edhe në postin e presidentit, njofton Klan Kosova.

“Në të gjitha pozicionet, edhe si kryeministër, por edhe tash si president, unë kam ardhur si njeriu më legjitim, me votë të drejtpërdrejtë qytetare, jo si rezultat i marrëveshjeve politike. Ndaj kjo më jep të drejtën që të punoj në agjendën dhe prioritetet që mendoj se janë më të mira për qytetarët”.

Thaçi ka përshëndetur edhe kthimin e depuetëve të opozitës në sfera të ndryshme të punës së Kuvendit të Kosovës.

“Është fat që Kosova e sotme nuk është më ajo e para gjashtë muajve, e skenave të molotovit dhe gazit lotsjellës. Ka një stabilitet institucional dhe komunikim me njëri-tjerin. Një pjesë e opozitës është kthyer në Kuvend, të tjerët marrin pjesë në komisionet e tij”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...