Published On: 14 Tetor, 2016

Thaçi po shantazhon AAK-në dhe kundërshtarët në PDK për demarkacionin me atentatin ndaj Rugovës

  • VOTO DEMARKACIONIN! «MOS E DHIEJ PUNËN»
  • Tri lëvizjet e Thaçit brenda një kohe të shkurtër janë mesazhe të çarta se dikujt po i drejtohet indirekt në stilin e ish-ambasadores amerikane Jacobson, «mos e dhiej punën»…
  • Sefedin Krasniqi

Shkuarja e Thaçit në Shqipëri për të shpërndarë mirënjohje dhe dekorata ishte një gjest shumë interesant, sepse zakonisht kryetarët ato i ndajnë në vendin e vet. Ftohen të nominuarit dhe nderohen në ditën më domethënëse të shtetit që drejton. Ditën që shkoi në Shqipëri, nuk kishte asnjë lloj feste as atje as në Kosovë. Dekoratat dhe mirënjohjet, s’ka asnjë dyshim, ishin vetëm dritë-hija e ndonjë pune më të ndyrë, të cilën me kohë do ta zbulojmë. Sidoqoftë, Tirana ka shumë dosje për komandarët e Rognerit ! Ato duhet krehur e retushuar, sa herë të jetë nevoja.

Lëvizja e dytë e Thaçit  ishin letrat të cilat ka mundur t’i shkruaj kur ka dashur dhe t’i lexojë ditën apo natën. Mospërfillja ndaj gazetarëve është punë tjetër, sepse ka mundur të ketë në mes tyre, të tillë, që do ta pyesnin se a është e vërtetë ajo që thuhet se «ka vjedhur farmerka në Zyrih»? Thaçi i di të gjitha të ligat që mund t’i ndodhnin. Kështu, lexoi do letra dhe iku duke lënë pas veti një tym e mjegull që ndezi një debat lidhur mbi vrasjet e pasluftës, me theks të veçantë atentatin ndaj Presidentit Rugova.

Lëvizja e tretë e Thaçit është më e fortë, më e fuqishme, më shpërthyese, pasi dy të parat nuk prodhuan efektin që ky po kërkon. Duke u rrëfyer para Batonit, u tregua shumë akuzues ndaj dikujt, apo disave, dhe shigjetat i dërgonte si brenda kampit të vet (PDK) si jashtë (AAK) apo ndoshta edhe në NISMA. Emra nuk përmendi, por shtroi disa pyetje të cilat kishin pothuajse të njëjtën porosi sikur ajo e ambasadores së dikurshme në Kosovë, Zonja Jacobson, kur me një fjali «mos e dhiej punën» iu drejtua atyre që pengonin koalicionin PDK-LDK. Edhe Thaçi duke përmendur një koalicion paska pasur  të bëhej mes PKD-LDK (2005), nën kumbarinë e Solanës, në njëfarë mënyre, dikujt s’i paska konvenuar dhe pikërisht, atë ditë e kishte penguar presidentin Rugova të arrinte me kohë  në takim duke i kurdisur një atentat. Ja deklaratat e forta të Thaçit:

–           “Në mars të vitit 2005 me faktorët relevant ndërkombëtar jemi takuar, kemi biseduar dhe jemi dakorduar për një koalicion të ri. Pak minuta para kësaj ka ndodhur atentatit ndaj presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova. Shtrohet pyetja: kë e ka penguar ky koalicion? Kush nuk deshi që ai të vijë në këtë takim? Kush ishte i shqetësuar për atë marrëveshje? Këto gjëra duhet të dihen”.

«Demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi duhet të përfundojë sa më shpejt»

Të njëjtën ditë që Thaçi bëri lëvizjen e tretë, Kadri Veseli bëri një deklaratë surprizë kur tha se demarkacioni duhet të votohet shumë shpejt. Kjo deklaratë e Veselit konfirmoi atë që deshi ta thoshte Thaçi. Koha do të tregojë se ky binom i së keqes për të shpëtuar b… e vet, po mundohen ta sakrifikojë një pjesë të Kosovës me shantazhimin e deputetëve të PDK-së, të cilëve u prin Xhavit Haliti dhe ata të AAK, që në Parlamentin e Kosovës e dikton  Daut Haradinaj. Pra, deputet që kundërshtojnë ta votojnë demarkacionin, e kanë punën keq. Keq, sepse Thaçi deri tash është treguar shumë i fortë për të prishur gjithçka për interesa personale, në stilin e shpërbërjes së UÇK-së.

Nëse unë kam të drejtë që mendoj kështu, shtrohet pyetja, a duhet t’i falim vrasjet politike, duke i lënë të pazbuluara, për ta shpëtuar tokën e Kosovës? Ky është kurthi i shpatës me dy tehe i Thaçit dhe Veselit. Nëse, deputetët «kryengritës» pranojnë të votojnë demarkacionin me Malin e Zi, gjithçka do të harrohet. Letrat e Thaçit do të digjen apo vidhen sikur 25.3 kilogramë ari në dhomën e dëshmive në Pejë apo vjedhja e famshme në dhomën e dëshmive në vitin 2009 në Prishtinë.

Varrin e Rugovës do ta vizitojnë prapë të dytë. Në heshtje do t’i thonë: «krejt ka qenë hajgare»!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...