Published On: 7 Shkurt, 2016

Thaçi përbuz heronjtë e fshatit të tij, Burojës

  • Në Burojë të Skenderajt është mbajtur ceremonia e 70 vjetorit të rënies së Mulla Ilaz Spahija – Broja i cili njihet si mësues dhe hoxhë i fshatit.
  • Mulla Ilaz Spahija njihet në popull edhe si prijës e udhëheqës i shumë organizimeve për lirimin e shqiptarëve ndërsa misionin e tij për fe e atdhe ai e ka nisur në një nga xhamitë më të vjetra në Drenicë, njofton Klan Kosova.

Mulla Ilaz Broja siç njihej nga populli bënte edhe pajtime gjaqesh, ndërsa ka lindur në vitin 1893 ndërsa ka vdekur në vitin 1946.

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin edhe nënkryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nuraj, Nexhmedin Maksuti – kryetari i Bashkësisë Islame të Skenderajt dhe shumë qytetarë.

Nuraj ka thënë se mulla Ilaz Broja na mëson se dashuria ndaj kombit dhe fesë na mëson që të përqahemi por të jemi të fortë.

Në këtë ceremoni ishin të ftuar edhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi dhe kryeparlamentari Kadri Veseli por ata nuk kanë ardhur.

Përpos Thaçit e Veselit të ftuar kanë qenë edhe familja Jashari, por nuk ishin të pranishëm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...