Published On: 25 Janar, 2016

Thaçi: PDK është akademi për partitë e tjera

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi dhe nënkryetari Kadri Veseli, të shoqëruar edhe nga anëtarët e tjerë nga struktura udhëheqëse qendrore dhe lokale, sot në një tubim masiv në teatrin e qytetit të Ferizajt, takuan strukturat e PDK-së në këtë qytet.

Para të pranishmëve kryetari Thaçi tha se Partia Demokratike e Kosovës është e vetmja parti që tash e 17 vite e ka elektoratin e saj besnik.

“Këto ditë jemi duke u takuar me strukturat e Partisë Demokratike në tërë Kosovën për të komunikuar sepse e ardhmja e PDK-së qëndron tek komunikimi dhe afërsia me strukturat e saj”, u shpreh Thaçi, raporton koha.net.

Ndërsa për ngjarjet e fundit politike në vend ai tha se partitë e tjera duhet ta marrin përgjigjen e qytetarëve e cila duhet të ju tregojë se qytetarët nuk do të lejojnë shkatërrimin e republikës me mjete të dhunshme dhe jo demokratike.

Para të pranishmëve foli edhe nënkrytari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli. Ai tha se në këtë vend është bërë shumë, por ka mbetur edhe shumë për tu bërë.
“Ne duhet t’i kushtojmë rëndësi zhvillimit ekonomik për të mos lejuar që popullata jonë të emigrojë për shkaqe ekonomike dhe se kjo detyrë është përgjegjësi e jona, neve që mbajmë petkun politik”, tha Veseli.

Ai gjithashtu tha se nuk është në rregull që për arsye se ende nuk i kemi arritur të gjitha ato që i dëshirojmë, ti mohojmë të gjitha ato që i kemi arritur, ndërsa për zhvillimet e fundit politike në vend ai u shpreh se askush nuk mund ta mbrojë më mirë UÇK-në sesa ata që e udhëheqin luftën e saj. Ai gjithashtu tha se Ferizaj para vitit 2007 ka qenë një Kasaba ndërsa me qeverisjen e PDK-së është shndërruar në qendrën e tretë në Kosovë pas kryeqendrës administrative dhe qendrës së lidhjes shqiptare të Prizrenit, duke u transformuar kështu në njërin nga qytetet më moderne dhe se sonte këtu po na mungon kryetari i cili e bëri këtë transformim.

Gjithashtu fjalën e mori edhe kryetari i degës Agim Aliu i cili u shpreh falënderuar për mbështetjen e strukturave për degën e PDK-së në Ferizaj. Ai gjithashtu falënderoi udhëheqësit e mëparshëm të Partisë Demokratike në Ferizaj dhe në veçanti ish-kryetarin Xhemajli, për kontributin e madh për subjektin politikë dhe qytetin e Ferizajt. Ndërsa për qeverisjen e tanishmë lokalë ai tha se nga takimet me qytetarë vërëhet një zhgënjim i madh me udhëheqjen e tanishme.
“Qytetarët presim që Partia Demokratike e Kosovës të rikthehet në qeverisjen komunale sepse dëshirojnë që të rikthehet e mbara dhe mbrapshtësia të përfundojë”, u shpreh Aliu.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. mali thotë:

    PDK paseardhese e PKSH dhe PKJ permes LPK-es, modeli si merret pushteti me ane te grykes pushkes, duke eliminuar kundershtar duke vrar Shyptar!parti e krimit dhe hajnis e udhehequr nga banda SHIK.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...