Published On: 19 Tetor, 2016

Thaçi: Nuk ekziston marrëveshja Rama-Vuçiç për autostradën Durrës-Nish

Për Presidentin Thaçi, zhurma mediatike për takimet e shpeshta të Kryeministrit Edi Rama me krerët e shtetit Serb nuk a rëndësi për aq kohë sa deklaratat dhe qëndrimet e Ramës në raport me Kosovën janë të drejta.

Sipas tij, bashkëpunimi bilateral ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë nuk janë në dëm të Kosovës, ashtu sikundër vizitat e Ramës në Beograd nuk shkelin raportet me kosovarët.

Për Thaçin, Rama ka të drejtë të flasë për Kosovën, por jo në emër të saj.

“Për kosovën vendosin institucionet. Për vendimarrjen e saj vendosin autoritetet. Kosova dhe Shqipëria nuk janë në garë. Rama flet për Kosovën, por jo në emër të Kosovës”.

I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu për nënshkrimin e një marrëveshje bilaterale nga ana e qeverisë shqiptare dhe asaj serbe për autostradën Durrës Nish pa qeverinë e Kosovës, Thaçi deklaroi se një marrëveshje e tillë nuk ekziston në dijeninë e tij.

FEVZIU: A është kjo Marrëveshje tregues i  kalimit të së drejtës së Ramës në raport me Shqiptarët e Kosovës?

THAÇI: Qëndrimet e Ramës kanë qënë të drejta, në raport me Kosovën dhe Serbinë. Unë nuk e kam lexuar dhe nuk e di që është nënshkruar një marrëveshje por një projekt i tillë nuk ekziston. Unë nuk e kam lexuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...