Published On: 16 Shkurt, 2016

Thaçi nuk e përballon dot përbuzjen dhe injorimin!

Njohësi i çështjeve politike Donik Sallova, ka vlerësuar se mbajtja e senacës së presidentit pas 17 shkurtit, mund të ndërlidhet me dy arsye: me protestën e opozitës dhe me mundësinë e mungesës së votave Brenda koalicionit, raporton Gazeta Blic.

“Kjo shtyrje që po i bëhet zgjedhjes së Presidentit mund të interpretohet në dy mënyra: e para lidhet në faktin që më 17 shkurt është paralajmëruar një protestë e opozitës nga e cila mund të rrjedhin zhvillime të tjera, ndonjë tensionim i situatës ose ndonjë reflektim eventual i palëve. Thaçi nuk dëshiron që zgjedhja e tij president të jetë një nga motivet e protestës së opozitës. E dyta, ka mundësi që brenda koalicionit qeveritar të ketë destabilitet votash, që lidhen me një numër të deputetëve të LDK-së dhe Listës Serbe”, ka thënë ai në një prononcim për Gazetën Blic.

Donik-Sallova

Sipas tij, pa qenë i sigurt i pari i PDK-së se do ta ta fitojë këtë post, ai nuk futet fare në seancë.

“Pa qenë i bindur që do të zgjidhet president, Thaçi nuk do të futet në seancë, sepse do të ishte nje humbje simbolike para zgjedhjeve të parakohshme”, ka shtuar Sallova.

Ndonëse u tha se përgatitjet për zgjedhjen e Hashim Thaçit president patën filluar para disa ditësh dhe po ato ditë pritej të mbahej seanca në fjalë, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi dje në një intervistë deklaroi se si president i vendit do të zgjidhet vetëm pas 17 shkurtit.

Nga ana tjetër, burime ndërkombëtare i kanë thënë Gazetës Blic, se vetë ndërkombëtarët kanë qenë ata të cilët kanë ndërhyrë, si dhe kjo ndërhyrje sipas tyre erdhi për shkak se zgjedhja e Hashim Thaçit para kësaj 17 shkurtit, mund ta tensiononte edhe më shumë situatën politike në vend.

E më 17 shkurt, Ditën e Pavarësisë, partitë opozitare VV, AAK dhe Nisma, kanë thirrur protestë gjithpopullore në sheshin e Prishtinës, me qëllim që t’i zhbëjnë marrëveshjet e Brukselit dhe ta detyrojnë qeverinë aktuale që të japë dorëheqje.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...