Published On: 11 Maj, 2016

Thaçi në Janjevë, injoron apelin e Presidentes së Kroacisë për ndihmë ndaj kroatëve

Kur para një muaji, Presidentja e Kroacisë Kolinda Grabar – Kitarovic kishte vizituar Kosovën, ajo kishte shkuar deri në Janjevë ku ishte tmerruar me gjendjen e keqe të kroatëve. Grabar –Kitarovic kishte i kishte bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i ndihmojnë kroatëve të Janjevës të cilët, sipas saj, jetojnë në kushte shumë të këqija.

Por, gjatë qëndrimit në Janjevë, Thaçi ka ngrënë drekë në shtëpinë e Priftit Don Matje ‘ku ka shijuar gatimet tradicionale”. Por, ai nuk ka adresuar asnjë shqetësim që e kishte shfaqur Presidentja Kroate.

“Sot për drekë në shtëpinë e Don Matej në Janjevë, duke shijuar gatimet tradicionale. Bashkësia kroate nuk është vetëm pjesë e historisë së Kosovës por edhe pjesë e identitetit dhe të ardhmes europiane dhe multetnike te Kosoves. Bashkësia kroate në Kosovë si dhe bashkësia shqiptare në Kroaci e forcojnë miqësinë e dy shteteve dhe dy popujve tone, Kroacisë dhe Kosovës. HTH (Fotot: Astrit Ibrahimi)” ka shkruar Thaçi në Facebook.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...