Published On: 14 Janar, 2016

Thaçi mohon të kenë diskutuar për zgjedhjen e Veselit kryetar të partisë

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës është mbledhur për të tretën ditë me radhë sonte, duke mos lejuar pjesëmarrjen e mediave për të përcjell zhvillimet që po ndodhin brenda subjektit më të madh në vend.

Për dallim nga dje ku krerët e partisë më të madhe në vend u mblodhën në hotel “Emerald” sonte ata kanë ndaluar në selinë e PDK-së që gjendet në qendër të Prishtinës.

Po, pas përfundimit të kësaj mbledhjeje, kryetari i saj, e njëherësh edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dha një prononcim për media ku tha se ata nuk u diskutua për zgjedhjen e tij si president i Kosovës, e as mundësinë e kandidimit të Kadri Veselit si kryetar të kësaj partie, pasi që ai të bëhet president.

“Nuk është diskutuar për këto çështje. Partia Demokratike e Kosovës do ta respektoj në tërësi marrëveshjen me Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe partnerët e tjerë të koalicionit. PDK ka një lidership shumë të fuqishëm, të organizuar, gjithashtu me një kuadër shumë të fuqishëm politik në kuadër të Republikës së Kosovës, me një program, agjendë dhe vizion të qartë, prandaj është në një rrugë shumë të mirë në kuadër të vazhdimit të reformave të brendshme edhe në parti për suksese të reja. Por, është një situatë krejt e zakonshme, e avancuar dhe shumë e suksesshme”, tha Thaçi.

Sipas tij, kjo mbledhje ishte e rregullt dhe vazhdim i mbledhjeve të ditëve të fundit, dhe se ajo është në kuadër të domosdoshmërisë për një dialog ndërinstitucional por edhe ndërpartiak, në të njëjtën kohë për vazhdimin e agjendës shtetërore në Kuvend por edhe në Qeverinë e Kosovës.

Pos kësaj, ai tha se kanë biseduar për hapat e mëtutjeshëm të mobilizimit të PDK-së.

Kjo është hera e tretë që Kryesia e PDK-së mblidhet gjatë kësaj jave, por që diskutimet në mbledhje janë mbajtur fshehtë nga publiku.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...