Published On: 20 Maj, 2016

Thaçi, medalje për historianin britanik-thotë se paraqiti të vërtetën e Kosovës

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim historianin, gazetarin dhe akademikun anglez, Sir Noel Malcolm, të cilin e ka nderuar me Medaljen e Artë të Lidhjes së Prizrenit.

Nderimi për Malcolm me këtë medalje, vjen pasi ky i fundit, dje në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës promovoi librin “Agjentë perandorakë”. I pari i vendit e falënderoi historianin për librin, i cili, sipas tij, ka dhënë një kontribut në shkencë dhe në të vërtetën për Kosovën dhe shqiptarët.

“Pata kënaqësi dhe krenari, por edhe përgjegjësi shtetërore si president i vendit t’i dorëzojë shenjë kontributi për të vërtetën e Kosovës dhe shqiptarëve, Medaljen e Artë të Lidhjes së Prizrenit Noel Malcolm në emër të Presidencës të Kosovës, për kontributin e tij në shkencë dhe të vërtetën për Kosovën dhe shqiptarët. Noel Malcolm ndihemi të nderuar dhe shumë krenar me ju, me kontributin tuaj shkencor, ju keni thënë të vërteta për shqiptarët, keni thënë të vërteta për popujt e tjerë të rajonit tonë, me librat tuaj edhe për Bosnjën gjatë periudhës së luftës në Bosnje”, është shprehur Thaçi.

Presidenti Thaçi në fjalimin e tij, në dorëzimin e Medaljes së Artë të Lidhjes së Prizrenit për Malclom, ka theksuar se historiani britanik të vërtetën për Kosovën e ka thënë edhe para se të shpërthente lufta në Kosovë.

Për këtë arsye, sipas Thaçit, ky libër që paraqet historinë dhe të vërtetën për Kosovën është ndërgjegjësim për të gjitha kancelaritë diplomatike në Evropë dhe SHBA.

E vetë Malcolm shprehur i lumtur në qoftë se me shkrimet e tij ka ndihmuar për të vërtetën historike të Kosovës, duke theksuar se është e rëndësishme që bota të kuptoj mirë historinë e Kosovës.

“Jam vetëm një historian, nuk merrem me politikë, por besoj se për çdo vend për të ardhmen e popullsisë është shumë e rëndësishme kemi fakte, të vërteta të historisë. Dhe në qoftë se kam ndihmuar pak kur kam shkruar për të vërtetën historike të Kosovës, jam shumë i lumtur sepse është shumë e rëndësishme se bota mund ta kuptojë mirë historinë e Kosovës, situatën e sotme dhe për të zhvilluar hartën e Kosovës për të gjithë kosovarët”, është shprehur Malclom.

Libri sjell historinë e dy familjeve shqiptare, situatën politike si dhe gjendjen e Evropës në periudhën e gjysmëshekullit të XVI. Siç tha edhe vet Malcolm dje, libri nuk është as për historinë e Kosovës dhe as të Shqipërisë, por për historinë e shqiptarëve. /KosovaPress

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...