Published On: 16 Mars, 2016

Thaçi lobon për vete, takon Stephen J.Rapp ish-ambasador amerikan për krime lufte

  • Presidenti i zgjedhur Hashim Thaçi sot në Hagë ka takuar ish-ambasadorin amerikan për krime lufte Stephen J.Rapp, i cili vitin e kaluar ka vizituar Kosovën duke kërkuar nga autoritetet kosovare që ta themelojnë Gjykatën Speciale.

Thaçi dje ka mbajtur një ligjëratë në Institutin e Hagës për paqe, ku Rapp tani është duke qëndruar për një rezidencë 6 mujore.

“I ftuar nga Instituti i Hagës për Drejtësi Globale, pata kënaqësinë të kem edhe një bashkëbisedim me udhëheqësin e saj, Dr. Abi Williams, dhe me Stephen J. Rapp. Biseduam për zhvillimet në Kosovë. HTH” ka shkruar Thaçi në Facebook.

Rapp ka shërbyer si ambasador i nivelit të lartë në State Department. Në këtë pozitë ai ka koordinuar mbështetjen e Qeverisë së SHBA ndaj Tribunaleve Kriminale ndërkombëtare përfshirë Gjykatën Kriminale Ndërkombëtare përfshirë edhe gjykatat hibride dhe ato kombëtare që kanë për detyrë ndjekjen e personave të akuzuar për gjenocid dhe krime lufte kundër njerëzimit.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...