Published On: 2 Maj, 2016

Thaçi: Liberalizimi, çështje orësh (Video)

Kosova ka zbatuar të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizimin e vizave, tani më kanë mbetur çështje orësh deri te finalizimi.

Kështu është shprehur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas një takimi që pati me presidentin e Federatës së Futbollit, Fadil Vokrri.

Angazhimet e Kosovës për anëtarësimin në UEFA, por edhe procesi i liberalizimit të vizave përkojnë përafërsisht në të njëjtën kohë, është një koincidencë pozitive për vendin tonë.

 “Mund të them se Kosova ka zbatuar të gjitha kriteret e nevojshme  për rekomandimin e vinave nga Brukseli. Prandaj dua të potencoj  se procesi për liberalizimin e vizave për Kosovën tani më nuk është  duke i numëruar ditët dhe javët por mund të themi se është  duke i numëruar orët”, theksoi ai.

Më tej, Thaçi tha se ky është një lajm i mirë, duke thënë se është një ostri e re për Kosovën edhe UEFA dhe liberalizimi, që njerëzit e Kosovës do të lëvizin lirshëm në të gjithë Evropën.

Për fund, Thaçi tha se liberalizimi i vizave ka qenë një vonesë e pa nevojshme nga Brukseli, por është meritë e jashtëzakonshme e të gjitha institucioneve të Kosovës, duke theksuar se ende mbetet për të bërë shumë për të ardhmen e sigurt evropiane. /Zëri/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. asha thotë:

    O ty nanen ta qifsha more mut,se ti me ise putinin e prut liberalizimin.Ju e keni vonu o mut me hajnit e juja se ky ish harru.O mut mshefu mos tsheh kush se su ka met ftyr me dal me ju pa kush,nuk e keni pas zorin me ardh nket dit,por miliardat i kan fajet ,ju pshurrsha nto,sen sju vyn.E ka marr edhe fmija ndjep ma kush jeni dhe cka keni bere per kete popull.Zoti ju marroft si ju ka marru,po ju jeni pajtu,krejt bota ju thot hajna alni vjedhjen edhe kot se jeni bo njejt ju….mutaaa

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...