Published On: 3 Tetor, 2016

Thaçi: Kosova e Shqipëria, bashkëpunim edhe më të madh për integrim sa më të shpejtë në Evropë

Hashim Thaçi ka vizituar sot Shqipërinë për herë të parë si President i Kosovës.

Në takimet me krerët e shtetit dhe liderët politikë në Shqipëri, Thaçi ka diskutuar për forcimin e bashkëpunimit dhe fuqizimin e dy shteteve, Kosovës dhe Shqipërisë.

“Republikën e Shqipërisë e kam vizituar shumë herë, por sot e vizitova zyrtarisht si President i Republikës së Kosovës. Në takimet me krerët e shtetit dhe liderët politikë ne diskutuam për forcimin e bashkëpunimit dhe fuqizimin e dy shteteve tona, me përkrahje të pakursyer për njëri-tjetrin, për integrim sa më të shpejtë në familjen europiane”, ka shkruar Thaçi në faqen e tij zyrtare në Facebook.

“Ndonëse si shtete nuk kemi çështje të hapura mes vete, ne u pajtuam se të hapura dhe të pashfrytëzuara në masën e duhur i kemi edhe shumë mundësi të bashkëpunimit ndërshtetëror”, ka theksuar Thaçi.

“Marrëdhëniet në mes vendeve tona e kanë natyrshmërinë e tyre: janë vëllazërore, historike dhe, gjithashtu, bazohen në perspektivën e sigurt euroatlantike, e cila është mbi çdo politikë tjetër!”, thuhet në shkrimin e presidentit kosovar në rrjetin social. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...