Published On: 30 Korrik, 2016

Thaçi: Kosova do ta padisë Serbinë për gjenocid (Foto)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se çështja e rëndësisë jetike edhe për Serbinë edhe për Kosovën është çështja e personave të zhdukur për të cilën duhet të punojnë të dyja palët.

“Nuk duhet ta akuzojmë njëri-tjetrin, por së pari duhet të marrim përgjegjësi, secila palë për vete”, ka thënë presidenti kosovar.

“Kosova para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë së shpejti do ta hap kapitullin e gjetjes së drejtësisë për gjenocid i kryer gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit”, ka thënë Thaçi për “Danas”.

Kosova për atë padi është përgatitur shumë mirë, ka thënë Thaçi dhe ka shtuar se “vendi në kryer të së cilit është nuk mund të jetë i bllokuar në të kaluarën e as të ushqehet me histori”, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar se është i tronditur me gjuhën e tablloidëve serbë, por edhe me gjuhën e disa politikanëve kur e përdorin në momentet që flasin për Kosovën.

“Edhe fushata e Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare ka ngjyrim racor”, ka thënë Thaçi dhe ka shtuar se kjo është për keqardhje.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Eshte ku e di sa , e sata here z. President qe deklaroheni se do ta padisni shtetin serb per gjenocid te ushtruar ndaje shqiptareve te Kosoves por , per fat te keqe , deri sot s pame se u ngrite ajo padi dhe , deri sa nuke kemi dicka konkrete , kjo deklarate e juaja po i bie si me ia qellue ate cka po do populli sot e 17 vite , e nuke po ndodhe.Po cka po ndodhe..? Po ndodhin vetem disa deklarata Tuaja z. President , sa me e la gojen , e qe ashtu po i bie dhe , sa me thone dikush…a e degjuat se cka kishe thone H.Thaci…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...