Published On: 10 Tetor, 2016

Thaçi kërkon zgjidhjen e rasteve nga vëllëzerit Bytyqi e deri tek atentati ndaj Rugovës

Presidenti i Kosovës duke folur për krimet e kryera gjatë dhe pas luftës së Kosovës, ka thënë se i ka drejtuar letra Prokurorisë së Shtetit për zbardhjen e këtyre rasteve.

“Në letrën e dytë sugjerova krimeve të kryera pas lufte, apo viteve më vonë, vrasja e vëllezërve Bytyqi në vitin 1999, atentati ndaj Presidentit Rugova dhe vrasjet e tjera të pasluftës. Kurse në letrën e tretë kam kërkuar që vëmendje t’i kushtohet dhunimi të vajzave dhe grave gjatë vitit 1999”.

Thaçi që këto komente i ka bërë në një konferencë për media ka deklaruar se “kjo plagë është mbajtur mjaft gjatë”, njofton Klan Kosova.

“Kemi mbledhur mjaft informata për të kuptuar peshën e rëndë të krimeve që janë bërë. Disa nga këto krime janë trajtuar nga organet ndërkombëtare të drejtësisë, pra që nuk e kanë marrë asnjëherë drejtësinë e merituar”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...