Published On: 4 Tetor, 2016

Thaçi gjen kohë ta thumbojë Ahmetin nga Tirana

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka gjetur kohë ta thumbojë kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, nga Tirana, teksa ka takuar kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Ai ka folur në superlativ për Tiranën duke thënë se është bërë qytet model. Ndërkohë që të dy bashkëbiseduesit kanë folur edhe rreth iniciativës për krijimin e unionit të komunave shqiptare ku do të përfshihen Tirana, Prishtina, Tetova, Presheva dhe Ulqini, duke kërkuar që kjo nismë të mos përdoret për folklor.

Rreth punës në Prishtinë, Ahmeti ishte kritikuar edhe nga Veliaj, i cili me humor i kishte kërkuar që të mos merret me politika të mëdha.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin për takimin Thaçi – Veliaj.

Presidenti Thaçi vizitoi Bashkinë e Tiranës, thotë se kryeqyteti shqiptar është modernizuar shumë.

Tiranë, 4 tetor 2016 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka vizituar Bashkinë e Tiranës, ku është pritur nga kryebashkiaku Erion Veliaj.

Presidenti Thaçi e ka përgëzuar kryebashkiakun Veliaj për punën dhe angazhimin e tij për Tiranën e re.

“Me punë dhe energji të reja jeni duke e bërë Bashkinë e Tiranës shembull për të gjithë shqiptarët. E keni ndryshuar dhe modernizuar edhe më shumë”, është shprehur Presidenti Thaçi.

Ndërkaq, kryebashkiaku Veliaj e ka njoftuar Presidentin Thaçi për punën e tij, për mbledhjen e përbashkët të komunave shqiptare dhe për planet e tij për emërimin e një rruge në Tiranë me emrin “Rruga e UÇK-së”.

“Jemi duke punuar në mbi 100 vende në Tiranë. Po përpiqemi që me projekte të ndryshme të krijojmë hapësira publike për qytetarët. Po qëndrojmë larg politikave të mëdha dhe jemi përqendruar më shumë në asfaltim, parqe dhe projekte që përmirësojnë jetesën e qytetarëve, sepse është mirë të jemi shqiptarë, por edhe më mirë është të jetojmë mirë si shqiptarë. Kur jetojmë mirë, jemi më të mëdhenj”, ka thënë kryebashkiaku Veliaj.

Gjithashtu, Veliaj ka treguar se ka marrë bekimin e Presidentit Thaçi për mbledhjen e përbashkët të komunave shqiptare, e cila, sipas tij, vjen si nevojë për të thelluar bashkëpunimin konkret dhe jo për t’u marrë me folklorizëm.

Presidenti Thaçi dhe kryebashkiaku Veliaj kanë diskutuar edhe për shtrirjen e bizneseve kosovare në Tiranë dhe për diasporën shqiptare në përgjithësi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...