Published On: 6 Tetor, 2016

Thaçi e pranon për CNN – Kosova më mirë punët në sport se në politikë

Në një shkrim ekskluziv për Kosovën në CNN, Presidenti i Kosovës ka thënë për mediumin se suksesi që po e bën sporti në Kosovë po i hap dyer edhe politikës së vendit dhe po jep mesazhe pozitive Kosovës

Në një shkrim ekskluziv për Kosovën në CNN, Presidenti i Kosovës ka thënë për mediumin se suksesi që po e bën sporti në Kosovë po i hap dyer edhe politikës së vendit dhe po jep mesazhe pozitive Kosovës, transmeton Gazeta Express.

“Në sport ne jemi duke ecur shumë shpejtë pozitivisht, më shpejtë se në politikë”, tha Thaçi për CNN në një interviste ekskluzive.

“Kroacia luan futboll të klasit botëror, por topi është i rrumbullakët, është i njëjtë për të dy ekipet”, thotë Thaçi duke potencuar se kjo ndeshje po zhvillohet mes dy vendeve mike.

“Kjo do të jetë një festë, një fitore për sport, kjo për shkak se dy vendet kanë qenë viktima të luftës”, thotë Thaçi.

Ai ka thënë se sporti në Kosovës po i hap dyert për sukses të mëtejmë edhe politikës me anë të imazhit pozitiv. Sot e gjithë bota e di kush është Majlinda Kelmendi ka thënë ai.

“Ne kemi marrë pjesë në Brazil në Olimpiadë, vend i cili ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Në Brazil u dëgjua edhe himni jonë kur fituam medaljen”.

Presidenti gjithashtu ka folur edhe për shtetet anëtare në BE që ende nuk e kanë njohur Kosovë, duke thënë se shpejtë beson se do ta njohin Kosovën shtet të pavarur, transmeton Gazeta Express.

“Ekipi është simbol i shtetit tonë, ai përfaqëson identitetin tonë, flamurin tonë, himnin tonë kombëtar, është një burim krenarie. Kjo më bën të jem krenar se jam kosovar”, ka thënë presidenti Thaçi për CNN.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...