Published On: 7 Shkurt, 2016

Teuta Rugova e nderuar nga takimi me Kongresmenin Engel, kujtojnë Presidentin Rugova

 

“U takova me mikun e madh të babait dhe Kosovës, kongresmenin Eliot Engel, me të cilin kujtuam së bashku momente të rëndësishme nga takimet me babain- tim Rugovën”, shkruan në statusin e saj në “Facebook” deputetja Teuta Rugova.

teuta1

Beqir SINA – Washington D.C.

 

CAPITOL HILL – WASHINGTON D.C – E bija e Presidentit  Rugova, deputetja e Kuvendit të Kosovës, Teuta Rugova, të enjten nw mesdrek pati një takim të ngrohtë në Rejbërn Office Bilding të Kongresit Amerikan, në kryeqytetin e SHBA – ve, Washington DC,  kongresitin Eliot Engel, i cili është një demokrat, nga New Yorku, deputetja e LDK-ës, Teuta Rugova ishte pjesë e delegacionin të Kosovës, i cili së bashku me delegacionin nga Shqipëria, ishin të ftuara të marrin pjesë në takimet tradicionale amerikane “Lutjet e Mëngjesit”.

“Mëngjesi Kombëtar i Lutjeve”, është bërë një ngjarje e përvitshme që këto dy dekadat e fundit po u krijon mundësi deputeteve dhe politikanëve shqiptarë shqiptar , nga Kosova, Shqipëria, dhe trevat shqiptare – mundësi të takohen me përfaqësuesit amerikan në Kongres, Senat dhe me zyrtarë të lartë të administratës amerikane.

Anëtarët e delegacioneve nga Shqipëria dhe Kosova – Shqiptaro amerikanët e shfrytëzuan këtë mundësi për të falënderuar Shtetet e Bashkuara për ndihmën që i japin kombit shqiptar dhe njëkohësisht për të shprehur përkrahjen shqiptare dhe pro-amerikanizmin shqiptarë .

Në kuadër të kësaj dite “Mëngjesi i Lutjeve”, e cila duket se po fiton një traditë, nga anëtarët e delegacioneve shqiptare të ardhur në Washington, ata patën një sërë takimesh me zyrtarë të administratës amerikane, e ligjvënës në Kongres e Senat.

Gjatë pjesëmarrjes në “National Prayer Breakfast” në Washington,  e bija e Rugovës Teuta Rugova, është takuar personalisht me kongresitin Eliot Engel në zyrwn e tij.

“U takova me mikun e madh të babait dhe Kosovës, kongresmenin Eliot Engel, me të cilin kujtuam së bashku momente të rëndësishme nga takimet me babain- tim Rugovën”, shkruan në statusin e saj në “Facebook” deputetja Teuta Rugova.

Por, ligjvënësi nga New Yorku, Eliot Engel – i cili dallohet për lidhjet e tija me shqiptarët, theksojë se falënderimi dhe mirënjohja me këtë  rast, ashtu si çdo herë u takon të gjithë shqiptarëve, dhe në veçanti shqiptarëve të Amerikës.

“Jam shumë i kënaqur sa her që takohem me shqiptarët, në SHBA, Kosovë, Shqipëri, Mal të Zi dhe Maqedoni. Ndërsa, koha, po e tregon gjithnjë e më shumë se populli amerikan dhe populli shqiptar janë miq dhe me vlera të përbashkëta në shumë drejtime, ne rrisim lidhjet tona. Shqiptarët janë populli më pro-amerikan, tha Engel, dhe shtoi se “Ne, miqtë e shqiptarëve në Kongres, vazhdimisht paraqesim projekt ligje për t’u ardhur në ndihmë shqiptarëve si në Shqipëri, Kosovë e kudo në Ballkan, pa i ndarë asnjëherë problemet e tyre. Ne, nuk përkrahim, dhe mbështesim asnjë parti apo individë të veçantë, por ne duam vetëm të ndihmojmë për përparimin dhe begatinë e kombit shqiptar. Ne falënderojmë popullin shqiptar që ndodhet përkrah Amerikës në këtë kohë të vështirë – në luftën kundra terrorizmit, veçanërisht kundra ISIS.”

E bija e Rugovës, Teuta, tha se “Në emër të Nënës, dhe dy vëllezërve, mbarë familjes Rugova, kam nderin, që nga kjo zyrë – sot, t’ju përcjell faleminderimet më të sinqerta, për gjithçka, ju dhe kolegët tuaj në Kongres, bëtë për , lirinë, çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës, Flaminderit SHBA! – Thanks USA!, tha Teuta Rugova, ndërsa po takohej me mikun e shqiptarëve në Uashington, kongresistin Eliot Engel

Ndërsa Engel thotë: “Është, një kënaqësi e veçantë për mua – që mbas më shumë dy dekadash në të njëjtën zyrë – ku takova, 20 vjet më parë  mikun tim Rugovën – sot me jepet rasti të takoi  në Capitol Hill, edhe të bijwn e tij – Por, më vjen shumë keq – me ndjesi që, Rugova, nuk arriti të shohë shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, çka për të cilën ai gjithmonë punonte dhe e kërkonte nga ne, sa herë vinte këtu nw Uashington, Rugova”.

Miku i shqiptarëve në Kongres, zoti Engel, i cili shërben si ligjvënës për 34 vjet (17 mandatuara), i kujtojë me ndjesi deputetes Teuta Rugova, edhe një episod nga lidhja e fortë e Rugovës, me popullin Hebre, e cila vjen nëpërmjet lidhjeve të mira të tij.

“Disa, vjet para vdekjes së tij, Rugova, tha kongresiti Eliot Engel, i cili është një demokrat, nga New Yorku, një amerikano hebre, deri sapo vizitonim varrezat hebraike pranë shtëpisë së tij, në Prishtinë, kryeqytet i Kosovës, ku simbas traditës judaike – çdo hebre, ka për të hedhur një gurë ceremonialë nga vendi ku ai ndodhet, kur viziton varrezat hebraike ( gjë, që unë e kam bërë sa herë e kam vizituar Kosovën, siç ishte dhe rasti edhe më i fundit, me mikun tim Harry Bajraktari, 4 – Korrikun, 2015, e vitit të kaluar) – Rugova, më dhuroi një gurë të kristaltë marrë nga toka e Kosovës. Gurë, të cilin sot unë e ruaj në kujtimet e mija, këtu në zyrën e Kongresit – Capitol Hill, së bashku me dy kopjet e deklaratave të nënshkrimit të Pavarësisë të SHBA(Dita e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, e cila i referohet  Katërt korrikut në SHBA, miratimit të Deklaratës së Pavarësisë më 4 korrik, 1776, nga Kongresi Kontinental – duke deklaruar se trembëdhjetë kolonitë amerikane e njohin veten e tyre si një komb të ri, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe jo më si pjesë me Perandorinë britanike, dhe, të shtetit të Kosovës,(Deklarata e Kosovës për pavarësi, e cila është miratuar më 17 shkurt 2008 nga përfaqësuesit e popullit të Kosovës. Deputetet  më 17 shkurt 2008 njëzëri deklaruan që Kosova të jetë e pavarur nga Serbia, ndërsa të gjithë 11 përfaqësues të minoritetit serb e bojkotuan shpalljen e pavarësisë) të dyja këto Deklaratat e Pavarësisë, janë të njëjta nga stili i shkrimit, ngjyra dhe nënshkrimet, me penë dhe shkrim dore”, përmendi Engel.

Kongresisti Engel , i cili është një nga mbështetësit më të fortë të çështjes shqiptare në Uashington, tha se “Shumë kohë më herët, me Rugovën jemi takuar edhe disa herë, të tjera këtu në Uashington dhe Nju Jork, ku vazhdimisht, Kongresi amerikan dhe Senati, ashtu si dhe Departamenti i Shtetit, tregoi vlerësimin e tij për Rugovën”.

“Ndër mbështetësit më të fortë të Kosovës, së bashku me Përfaqësuesin Engel, në Uashington, kujtojë, veprimtari shqiptaro amerikan Elmi Berisha, në këtë takim të ngrohtë, i cili shoqëronte deputeten Teuta Rugova, në takimet e saj në Kongres, në “Mëngjesin e Lutjeve”,  ishin edhe ai i senatorit Bob Dole, një republikan nga Kansas, dhe, natyrisht, kontributi i pamohueshëm dhe i padiskutueshëm i udhëheqësit të lobit të fuqishëm shqiptar me në krye Joseph DioGuardin, një republikanë nga New Yorku, të cilët, kanë dhënë së bashku me kongresmen, senator dhe anëtar të Departamentit të Shtetit, një kontribut të madh dhe të paçmuar për lirinë, çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës “ tha Berisha.

Duke folur për rolin e kongresistit Engel, për Kosovën, dhe lidhjet e tij me Presidentin Rugova, David Phillips, ish-këshilltari i OKB-së dhe i Departamentit Amerikan të Shtetit, profesori i Universitetit Columbia, autori i librit “Çlirimi i Kosovës” dhe bashkëpunëtori i ngushtë i ambasadorit Richard Hollbrook, shkruan se “Engel, paraqiti udhëheqësit shqiptaro-amerikane me Bill Clinton në vitin 1992, kur ai kandidonte për president; dhe në mars 1999, Clinton, personalisht u takua në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Rugova, i cili kishte ardhur në Washington – për të marrë pjesë në Mëngjesin e Lutjeve” së bashku me një delegacion nga Kosova” .

teuta3

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...