Published On: 11 Shkurt, 2016

Testamenti i Aleksandrit të Madh: Unë jam ILIR (Video)

Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament të Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës, duke ju dhënë atyre një territor në administrim si dhe duke ju drejtuar me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”. Dokumenti është publikuar këto ditë nga studiuesja italiane e cila ka bërë një hulumtim shkencorë për Aleksandrin e Madh.

NË LETRËN E DËRGUAR SHKODRANËVE, ALEKSANDRI I MADH SHKRUAN:

“Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, biri i Zeusit, bashkëbisedues i Brahamanëve dhe i Pemëve, i diellit dhe hënës, triumfues mbi mbretëritë e Persëve e të Medëve, Zoti i Botës prej ku lind dhe ku perëndon dielli, nga Veriu në Jug, pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirikë të Dalmacisë dhe Liburnisë dhe të popujve të tjerë të së njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qendrore të Thrakës, u sjell dashurinë, paqen dhe përshëndetjet e mija dhe të të gjithë atyre që ndjekin sundimin e botës.

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në betejat e bëra krah meje, u jap dhe u dorëzojë juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut. Askush tjetër, veç jush, të mos guxojë të vendoset dhe të qëndrojë në ato vende dhe po u gjet ndonjë i huaj, ai do të mund të qëndrojë vetëm si skllavi i juaj, dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

U shkrua në Kështjellën e qytetit të Aleksandrisë, themeluar prej meje buzë lumit madhështor të Nilit në vitin XII. Me vullnet të perëndive që nderohen në mbretëritë e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervës, perëndisë së perëndive. Dëshmitar të këtij akti janë Atleti, logotheti i im, dhe 11 princa të tjerë, të cilët unë po i emërojë si trashëgimtarë të mi dhe të të gjithë Botës, meqenëse po vdes pa lënë pasardhës”.

(Testamenti është zbuluar dhe përkthyer nga studiuesja italiane Lucia Nadin, të cilin ajo e ka paraqitur në hulumtimin shkencorë, “Statuti de Scutari, della prima meta del secolo XVI con le addizioni fino al 1469”, e cura di Lucia Nadin, giogno 2002, Romë). (Shqiptari.eu)

 
Displaying 11 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Shumë herë më ka rën të lexoj për origjinën e Tij … Se duke udhtuar me anije nuk ka folur, as kreqishten e as sllavishten, por një gjuhë tjetër, se sipozohe shqipen… Edhe kjo që po lexojmë tash është një dëshmi e madhe, por megjithëate, është vështirë dhe vonë ta bindim boten. Përmendore në Athinë, Sofje dhe Shkup, hajde tash të ja ndërtojmë edhe një në Tiranë..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. Nelson thotë:

  Testamenti eshte pergenjeshtruar, ja shikoni kete video
  https://www.youtube.com/watch?v=fcFFFzus5UA

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 3. murat preka thotë:

  Iliret,para ardhsit e shqiptarve janë të njohur si themeluas e udhëheqës të zot si në perandorin Romake Bisantin Osmane e teri në egjipt e ma tei.Mbetei si e paspjegushme përse nuk ja dualem të krijoimi shtetin tonë meritor teri më toni?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 4. Elvis koci thotë:

  Po greket Kane per te ngelur me gisht me goje me kete zbulim te mahnitshem

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(0)
 5. Mybera thotë:

  Luis,feja e islamit nuk e ndalon aske qe te mesoje,perkundrazi,qysh ne fillim te Kur’anit famelarte,shkruan:lexo,meso dhe puno.Pergjigja jote qenka e ceket si prrockat.LEXO<MESO DHE PUNO.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 6. Ismet thotë:

  Nuk mund ti bejme koment zbulimeve te tilla shkencore pasi qe studjesit tan nuk kan arrit te bejne nje zbulim te tille.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(2)
 7. Naser Kamberi thotë:

  Ky koment eshte edhe nji nga shum te tjere te cilet japin se A-Lek(Leku)-Sandri eshte me gjenetike Ilire-shqiptare. Mu me knaq kur e shoh ne qendren e dikurshme shqiptare te Hasna prishtines ne Shkup. Ndalna dhe e shikoj dhe me nji gjuhe paton flasim njer me tjetrin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)
 8. malcori thotë:

  ne fakt e sotmja qe duhet te jete e denje per nje race qe dikur pretendohet e lavdishme le per te deshiruar,dhe kjo na ve ne pikpyetje sot ne si race qe nuk jemi kerkund me zhvillimet ekonmike shoqerore e kulturore,mos me thane prapa bote

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 9. islam thotë:

  Ky dhe shume zbulime te tjera shkecore per figura madhore me perkatesi ilire-shqiptare na ben te ndihemi krenar per te kaluaren tone historike,per burreshtetas ne vendet fqinje per stratege ushtarak,mendjendritur,themelues te universiteteve e dijetare te fushave te ndryshme te shkences e te dijes. Po pyetja qe do pergjigje eshte; Pse si popull kaq I vjeter,ne aq shtrirje territoriale qe kishin paraardhesit tane dhe emra te dalluar te shkences,te artit e te strategjise ushtarake Pse lejuam gllaberimin e tokave tona dhe Pse edhe sot,per interese me te ngushta personale,partiake,klanore e farefisnore po rrezikojme te tkurrim ende me shume harten tone etnike? Po zbehim e demtojme imazhin e figurave madhore e te vlerave te etnosit shqiptar qe kishim?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(2)
  • luis thotë:

   zoti islam , pergjegjesi kryesor i prapambetjes dhe i humbjes se identitetit te shqiptarve dhe prishja e imazhit te vendit, asht pushtimi i gjat turk dhe islamizimi i shqiptareve , mandej vjen pushtimi komunist qe i jep goditjen perfundimtare .

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(2)
 10. Bajram thotë:

  E pergezoje studiusen Lucia Nadin per interesim dhe shkrimet per nje te vertete e cila dote na ndihmoj per aredhmerine tone Pershendetje te perzemerta per kete shkencetare .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...