Published On: 24 Korrik, 2016

Testamenti i Aleksandrit të Madh: Unë jam ilir dhe juve ua lë nën sundim Italinë e poshtme

Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament të Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ju dhënë atyre një territor në administrim sidhe duke ju drejtuar me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”.

Dokumenti është publikuar nga studiuesja italiane e cila ka bërë një hulumtim shkencor për Aleksandrin e Madh.

Në letrën e dërguar shkodranëve, Aleksandri i Madh shkruan: Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, biri i Zeusit, bashkëbisedues i Brahamanëve dhe i Pemëve, i diellit dhe hënës, triumfues mbi mbretëritë e Persëve e të Medëve, Zoti i Botës prej ku lind dhe ku perëndon dielli, nga Veriu në Jug, pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirikë të Dalmacisë dhe Liburnisë dhe të popujve të tjerë të së njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qendrore të Thrakës, u sjell dashurinë, paqen dhe përshëndetjet e mija dhe të të gjithë atyre që ndjekin sundimin e botës.

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në betejat e bëra krah meje, u jap dhe u dorëzojë juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut. Askush tjetër, veç jush, të mos guxojë të vendoset dhe të qëndrojë në ato vende dhe po u gjet ndonjë i huaj, ai do të mund të qëndrojë vetëm si skllavi i juaj, dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

U shkrua në Kështjellën e qytetit të Aleksandrisë, themeluar prej meje buzë lumit madhështor të Nilit në vitin XII. Me vullnet të perëndive që nderohen në mbretëritë e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervës, perëndisë së perëndive. Dëshmitar të këtij akti janë Atleti, logotheti i im, dhe 11 princa të tjerë, të cilët unë po i emërojë si trashëgimtarë të mi dhe të të gjithë Botës, meqenëse po vdes pa lënë pasardhës.

(Testamenti është zbuluar dhe përkthyer nga studiuesja italiane Lucia Nadin, të cilin ajo e ka paraqitur në hulumtimin shkencore, “Statuti de Scutari, della prima meta del secolo XVI con le addizioni fino al 1469”, e cura di Lucia Nadin, giogno 2002, Romë).

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Znj.Lucia Nadin, une do ti theme dy-tri fjale ne favor te ketij dokument-testamenti te Lekes se Madh qe ju e keni publikuar duke.ju bindur me fakte se edhe bregdeti i sotem kroat qe quhet DALMACI mund ti jepe kuptimin , vetem gjuha shqipe
  DAL MAT – et dolen ose erdhen nga Krahina e MAT-it te Shqiperise dhe shquheshin si shume blegtor te zot.Specialiteti i tyre ishte blegtoria ose kultivimi i deleve qe ne gjuhen shqipe ato quhen DALMA , DELME ose DELE
  Dalmatet u asimiluan te fundit nga fiset ilire drejtperdrejt ne sllav ( kroat ) duke i detyruar sllavet e jugut te pranojne besimin e tyre katolik kurse dallamat pranuan te konvertoheshin ne sllav mbasi , ne fund mbeten pakice ne vendin e vete.
  KRO AT , ne gjuhen shqipe tergon se kushe ishte pronar i KROI-it ku DELET pinin uje sepse , ne shkrepat e DALMACISE se sodit ku uji ishte vertet nji kuks dhe grumbullohej nga shiu neper bunare dhe keta pronar te KROIT quheshin KROAT
  Kroi-burimi i ujit
  At – pronari ose babai
  Kroatet kur flasin ne gjuhen e tyre per vehten e tyre thone se ata jane HRVAT qe ne kroatishte do te thote se ata e kultivonin shume sportin e mundjes se lire .Mundesit ishin sllav te jugut dhe punonin te pronaret ilir te kroit , pronaret e deleve qe aty punonin si bari delesh .Mundja ne mese dy barijve ndodhte para muzgut kure barijt ktheheshin nga kullotja kopeve te deleve
  Pra , edhe fjala DALMATET , KROATET dhe HRVATI jane terme qe shume mire i spjegon gjuha shqipe…dhe shume dukuri ose kuptime tjera te cilat sot egzistojne ne Europe dhe bote por , kuptimi i tyre gjendet vetem ne gjuhen shqipe dhe ne asnji gjuhe tjeter te botes
  Studjuesi dhe ilurologu arbresh Aleksander Stipcevic ka bere studime shume seriize dhe te dibishme shumicen e te cilave i publikoi deri sa ishte gjale e ne vecanti per dallmatet dhe kroatet por edhe per preardhjen ilire te Lekes se Madh ,mbretit rromak Justinianit I , mbretit bizantin Konstantuni I e shume te tjera znj.Nadin te cilat ju sugjeroje qe ti lexoni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...