Published On: 22 Mars, 2016

Terrori në Bruksel, arrin në 34 numri i të vdekurve! Shqiptarët të paprekur!

 

Numri i të vdekurve ka arritur në 34, siç bën të ditur Daily mail, ndërsa ky numër sipas mediumit prestigjioz BBC, është 31 viktima. Por, që të gjitha mediat japin një numër të madhë të të plagosurve rëndë, nga sulmet terroriste në aeroportin ndërkombëtar të Brukselit dhe në Metro.

Disa media si dailymail britanik raportojnë për 23 viktima nga sulmet terroriste në Bruksel, e mediat si BBC ende japin shifrat për 13 viktima.

Disa shpërthime që goditën Brukselin, kryeqendër europiane në aeroport dhe sistemin e metros, ka shkaktuar 13 të vdekur dhe rreth 50 të plagosur raportojnë mediat belge.
Dy shpërthime ndodhën në vendin e nisjes për fluturime në hapësirën Zaventem të aeroportit, brenda një kohe të shkurtër, sipas kohës locale në ora 07:00 GMT.
Një orë më pas një shpërthim ndodhi në metron e Maalbeek, në afërsi të institucioneve të Bashkimit Europian. Aeroporti dhe i gjithë sistemi i metros është mbyllur, raporton BBC.
Shpërthimi mendohet se ka ndodhur katër ditë pasi Franca arrestoi të dyshuarin kryesor për sulmet në Paris, Salah Abdeslam.
Qeveria belge ka konfirmuar ndërlidhjen e sulmeve tragjike, por nuk ka dhënë numrin e viktimave.
Shkaqet e shpërthimeve janë ende të panjohura.
Belgjika e ka ngritur nivelin ndaj kërcënimeve në nivelin më të lart për tu përballur me sulmet terroriste.
Shërbimet emergjente janë duke bërë pastrimin e komplet zonës. Autoritetet belge raportojnë se janë gjetur më shumë bomba se sa që kanë ndodhur shpërthime.
Agjencia belge raporton se sulmuesit para shpërthimeve kanë bërë thirrje në gjuhën arabe. Disa raportime theksojnë se ishin sulme vetëvrasëse. /SHQIPTARI.EU

An person is carried to safety as troops helped the injured and secured the area after the explosions in the terminal building

“Kishte vetëm gjak, trupat ‘fluturonin’– sikur të kishte ndodhur ‘kiameti’”

A police officer directs passengers in a smoke filled terminal at Brussels Airport after two explosions ripped through the terminal

Fires burn among bags and debris as passengers flee the terminal in the immediate aftermath of two explosions at the check-in desks

Aftermath: A man lies stricken on the pavement as survivors kiss in relief after surviving the bombing at the Metro station in Maelbeek

A soldier walks through debris after two explosion rocked a terminal building at Brussels Airport

Udhëtarët e tmerruar në Aeroportin e Brukselit kanë thënë se kishte “vetëm gjak” gjithkund pas shpërthimit në Bruksel dhe e krahasoi ngjarjen, sikur të bëhej fjalë për “apokalips”.

Dëshmitarët përshkruan skena të tmerrshme brenda terminalit në prag të shpërthimit të dyshuar vetëvrasës i cili ka marrë jetën e të paktën 13 personave dhe la 50 të tjerë të plagosur, transmeton Telegrafi.

Njëri nga ta tregon se kishte parë trupa të njerëzve duke “fluturuar në ajër” dhe pastaj duke rënë në tokë.

Ata më vonë thanë se kanë parë “trupa të copëtuar kudo” dhe tavanin duke kolapsuar pasi dy shpërthime tronditën ndërtesën.

Samira Derouiche, e cila punon në një restorant në aeroport, ka thënë: “Dy shpërthime ishin pothuajse të njëkohshme. Ishte e tmerrshme. Nuk ishte vetëm gjak. Ishte si apokalips”.

q1-1q2-1q3-1q4-1q5q888-e1458642909671-780x439

Pas terrorit në aeroport, dy shpërthime të tjera u regjistruan në dy stacione metroje në Bruksel. Mediet vendase raportojnë se një shpërthim u dëgjua në Maalbeek, vetëm pak hapa larg godinës së Komisionit Europian. Dhe tjetra në metronë e “Schuman­it”, pranë zyrave të Bashkimit Evropian.

Pamjet e para tregojnë njerëz të shtrirë përtokë, dhe tym që del para ndërtesës. Nga shpërthimi në Maalbeek dyshohet se kanë mbetur të vrarë 10 persona.

Nga të dhënat e para flitet se kemi të bëjmë me sulme terroriste, i cili mendohet të jetë kryer nga personi i fundit që ndodhet në arrati, pjesë e celulës terroriste që goditi Parisin më nëntor të vitit të kaluar.

Arrin në 13 numri i viktimave në Bruksel, pamje dhe video nga momenti 

Është publikuar edhe momenti i shpërthimit në Metronë e Brukselit.

Carnage: At least eleven people have died and several injured after two explosions rocked Brussels Airport in a suspected terror attack
A soldier walks through debris after two explosion rocked a terminal building at Brussels Airport
Two explosions have been heard at Brussels Airport
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Lajm i tmerrshem ! Lajm qe e kepute gezimin! Lajm qe
  e trondite shpirtin e secilit qytetar qe e don jeten !
  Dhembja eshte e pa pershkruar ! Ata njerz te vrar mund
  te ishim neve ,Une ,Ti, Ai, ajo !!! Terrori i nxafte
  Terroristet ! Ngushllime familjarve te viktimave !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...