Published On: 26 Tetor, 2016
Bota |

Tërmeti godet Italinë Qendrore. Ja zonat ku u ndje tronditja

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.4 i shkallës Rihter, ka goditur Italinë qendrore, me epiqendër në provincën e Macerata, Visso, por që u ndje në Romë, L’Aquila, Perugia dhe Terni.

Tërmeti tronditi edhe zonat e prekura nga tërmeti i Ascolano në Ancona, Fabriano dhe Pesaro.

Shumë njerëz janë të frikësuar për shtëpitë e tyre. Tronditja u ndje edhe në Firence, Arezzo, Napoli dhe Caserta.

Alessandro Amato, nga INGV tha se “Ky tërmet është i lidhur disi me atë të 24 gushtit në Amatrice. Në të vërtetë ajo është një zonë tashmë aktive.Ky është ndoshta aktivizimi i një çarje nëntokësore të re”.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...