Published On: 11 Shtator, 2016

“Tërmet” në skenën politike, këtë muaj do të ngriten aktakuza për “peshqit e mëdhej”

Fillimi i kompletimit të Task Forcës hetuese të BE-së për KosovënGjykatës Speciale dhe emërimi i kreut të kësaj Task Force javën e kaluar, ka sjellë edhe paralajmërimin për mundësinë e ngritjes së aktakuzave të para për të dyshuarit potencialë gjatë këtij viti.

Njohësit e fushës së sundimit të ligjit, ekspertët e drejtësisë dhe të marrëdhënieve ndërkombëtare, krijimin e kësaj situate të re e shohin edhe si një rrezik për tronditje serioze të skenës politike, për faktin se ka paralajmërime që nga aktakuzat e Gjykatës Speciale, kësaj radhe nuk do të shpëtojnë “peshqit e mëdhenj” të politikës. Kapja e “peshqve të mëdhenj” po shihet si argumenti më i fuqishëm, i cili krijon terren edhe për hapje të rrugës për integrime evropiane për Kosovën. Ndryshe, pa u futur në burg njerëzit e fortë të politikës dhe të biznesit oligarkik, të cilët po e mbajnë këtë vend peng, dera drejt Evropës mbetet e mbyllur. Ky kusht tepër i rëndësishëm iu bë i qartë të enjten edhe Shqipërisë nga BE-ja, prandaj e njëjta gjë vlen edhe për Kosovën.

Ata që iu fshehën drejtësisë, nuk mund ta shpëtojnë lëkurën 

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Adlum Ramadani thotë se emërimi i kreut të Task Forcës Speciale Hetuese të BE-së në kryeprokuror të Gjykatës Speciale tashmë i ka hapur shtigjet e fillimit të procesit për ngritjen e aktakuzave të para ndaj ish- të dyshuarve nga radhët e UÇK-së. Pohimin nga ana e tij, se aktakuzat e para do të vijnë më së largu deri në fund të vitit e konsideron si tendencë për t’ua bërë të qartë personave në fjalë se drejtësia është në prag të derës dhe se është çasti fundit i tyre për t’u distancuar nga raportet dhe pozitat politike që ata ushtrojnë në institucionet publike. “Vizita e tij në rajon do të ketë mesazh të qartë për ata të cilët për vite me radhë u fshehën nga drejtësia me pozita shtetërore, duke shfrytëzuar imunitetin politik karshi ndjekjes penale nga ana e organeve të drejtësisë. Pohimet se Gjykata në fjalë do të ballafaqohet me probleme të shumta janë thjesht tentativë për të shpërqendruar vëmendjen e publikut nga ngjarjet aktuale politike, pasi e njëjta tashmë ka të ndarë buxhetin e saj, selinë dhe prokurorët/gjykatësit ndërkombëtarë që do të mundësojnë kushte të favorshme për gjykim të drejtë dhe të pandikuar nga aktorë politikë vendorë”, spikati Ramadani për “Kosova Sot”…

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  “Dita e mire ,shihet ne mengjes ” dhe , cfare ndodhi ne mengjes , do te ndodhe edhe gjate dites ose ,nese deri tashe kemi patur spektakle mediatike kurse ata qe jane arrestuar , menjiher pase nji kohe te shkurter jane liruar ku , me makinacione te ndryshme juridike eshte pritur qe lenda te vjetersohet dhe ne fund te behet pershkrimi i lendes dhe i akuzuari te lirohet per arsye te vjetersimit te saje.
  Aq me teper kure ketu jane te implikuar edhe nderkombtaret sepse , edhe bash ashtu lehte te akuzuarit nuk do te mund ti shpetonin drejtesise po mose e kishin patur edhe ” hshtjen ” e nderkombtareve
  Andaj , edhe njihere ” dita e mire , shifet ne mengjes ” dhe , asgje tjeter sdo te ndodhe perveq asaje qe kishim raste te shofim deri sot… e rende per tu thene por , per fat te keqe , e vertete per tu degjuat…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...