Published On: 17 Tetor, 2016
Bota |

Tërmet i fuqishëm në brigjet e Papua Guinesë së Re

Tërmet i fuqishëm me intensitet prej 6,9 ballë sipas Shkallës së Rihterit sot është regjistruar në afërsi të brigjeve të Papua Guinesë së Re, kumtoi Instituti gjeofizik amerikan.

Tani për tani nuk ka informata për viktima eventuale dhe dëm të shkaktuar material, ndërsa nuk është shpallur as rrezik nga paraqitja e mundshme e cunamit.

Dridhja ka ndodhur në thellësi 35 kilometra në fundin e detit.

Në korrik të vitit 1998, Papua Guinenë e Re e goditën dy tërmete me intensitet prej 7,0 ballë sipas shkallës së Rihterit, me ç’rast humbën jetën mbi dy mijë persona.

Papua Guinea e Re gjendet në Unazën e zjarrtë të Paqësorit, e cila karakterizohet me aktivitet sizmik dhe vullkane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...