Published On: 12 Janar, 2016

Tërheqja nga politika?! Berisha: ‘Në Venezuelë një 74 vjeçar fitoi zgjedhjet për kryeministër’

Bashkëbisedimi i plotë ish kryeministrit Sali Berisha sot me gazetarët

“Përshëndetje.

Ju thirra në këtë takim për të shprehur disa mendime dhe shqetësime shumë serioze për zhvillimet dramatike në vend. Natyrisht çështja e të gjitha çështjeve gjithmonë mbetet çështja e sigurisë së njerëzve, e rendit dhe e sigurisë. Dua të theksoj se këto 10 ditë të janarit mund të gjenden në analet e historisë së 25 viteve vetëm në ndonjë dhjetëditësh janari të ’97 ose shkurtit të ’97. Kurrë ndonjëherë nuk mund të gjendet një muaj, në të cilin 10 ditë me radhë, janë shënuar ekzekutime mafioze të përditshme, janë shënuar pengmarrje mafioze në mes të qendrës së qyteteve. Janë shënuar inefiçencë e plotë për të mos thënë paralizë e organeve të rendit, janë shënuar në dosje, bashkëpunime në nivelet më të larta të krimit me qeverinë. Kjo është një situatë dramatike, kjo është një situatë në të cilën sigurimi i jetës së fëmijëve tanë që shkojnë në shkollë, në kopshte, të qytetareve tanë, që shkojnë në punë, të të gjithë atyre që dalin nga dera e shtëpisë së tyre, është në rrezik jeta, siguria, më shumë se asnjëherë më parë.
Sot krimi ka jo vetëm revanshin, por ka edhe vendimmarrjen në të katër anët e vendit. Ai vendos në rrugë, në uniforma policie, vendos në sheshet qendrore të qytetit me kallashnikov dhe maska , vendos në institucione, vendos kudo, është omnipotent, është omniprezent.
Edhe njëherë e gjithë kjo situatë e krijuar, e paprecedentë, e njëjtë me atë të rebelimit komunist të ’97, është rezultat i bashkëpunimit të ngushtë të Edi Ramës, të cilin për hir të këtyre lidhjeve përsëri do ta quaj Edvin Shullazi, të Saje Qorrit dhe të dhjetëra e dhjetëra zyrtarëve të lartë të Policisë së Shtetit, të drejtimit të qeverisjes vendore dhe lokale. I bëj thirrje edhe njëherë Prokurorisë së Përgjithshëm të hetojë me guxim të madh lidhjet e Edi Ramës me krimin, lidhjet e Saje Qorrit me aktet e rënda të mëparshme, por edhe të fundit, me të arrestuarin për vrasjen në Fier, me bandën me uniformë që plaçkit banka, që rrëmben njerëz, që ekzekuton ku të dojë dhe ku të teket. Të dhënat, gazeta gojore e shqiptarëve përgojon masivisht Saje Qorrin, dhe kjo është nofka që i ka vënë Shullazi dhe e keni vënë re që kur i përmend unë Shullazin në parlament, nuk thotë asnjë fjalë sikur i kam përmendur Zotin, ndaj dhe kjo situatë paralajmëron një degradim të plotë dhe total të rendit dhe sigurisë.
Sot janë bërë e zakonshme, patrullat policore me kanabis, thithin kanabis, fenomen të cilin e kishim paralajmëruar. Absolutisht mbjellja e kanabisit do të nxisë përdorimin shkatërrimtar për shqiptarët të kësaj droge. I ka kushtuar Jemenit një rrënim të vërtetë kombëtar, çoi deri aty sa zhduken plantacionet e famshme të kafesë dhe i shndërruan me ketë bimë që mbllaçitin gjithë ditën. Të mos harrojmë se në disa qytete, është përdorur jo pak në kohëra të shkuara hashishi më llullë. Ka ekzistuar. Dhe tani kanabisi ka dalë tek policia dhe shuajnë dëshpërimin policët duke tymosur kanabis. Rend më në Shqipëri nuk mund të ketë. Ndaj dhe thirrja ime është për qytetarët sot më shumë se kurrë të marrim të gjithë përgjegjësitë tona, të shpëtojmë vendin me një revolucion demokratik paqësor nga kjo klikë kriminale, që quhet qeveri e shndërruar në të tillë nga Edi Rama me lidhjet e tij të krimit. Të bëjmë gjithçka për të dalë sa më shpejt nga ky spiral shkatërrimtar.
Zonja dhe zotërinj, pas sigurisë së jetës së fëmijëve, çështja e dytë më e rëndësishme është ekonomia e familjeve shqiptare. Ka një rrokullisje të madhe ekonomike shqiptare. Këto festa kaluan në shenjën e shpenzimeve më të pakta dhe jo se shqiptarët nuk donin të gëzonin edhe më shumë, por se paratë ju mungonin. Cinizmi ekstrem i qeverisë, në kohën e vitit të vrasjeve më të shumta deklaron gjysmën e tyre në komunikatat e saj dhe shpall se ka pasur 54 vrasje, të njëjtën gjë po ndodh edhe me rritjen ekonomike.
Një akt i papërgjegjshëm i një institucioni që zbaton verbërisht mashtrimet trillimet e Edi Ramës. A mund të imagjinoni ju, do t’ju bëj pyetje ju dhe çdo shqiptari, se vlera e përgjithshme e ndërtimit në një tremujor të këtij viti, ka qenë qartësisht mbi mesataren e vlerës së ndërtimit të periudhës 8 -15, periudhë në të cilën janë ndërtuar të paktën 10 mijë km rrugë, periudhë në të cilën janë ndërtuar dhe rindërtuar të paktën 1300 shkolla, periudhë në të cilën janë ndërtuar dhe rindërtuar 740 sisteme kanalizimi dhe ujësjellësa, periudhë në të cilën janë ndërtuar mbi 400 qendra shëndetësore e ambulanca, periudhë në të cilën janë ndërtuar 11 impiante në përpunimit të ujërave të zeza, në një kohë kur ky vit ka pasur gjithsej 48 leje ndërtimi, sepse i ka bllokuar, sepse i ka ndërtuar. Janë ndërtuar rrugë? Asnjë km nuk është përfunduar. Është punuar nuk them se nuk është punuar, por asnjë km nuk ka përfunduar. Nuk keni parë një shkollë të re të ndërtuar, nuk keni parë një ujësjellës kanalizimi, nuk keni parë një spital, keni parë luks të paparë në zyra, në ëC, në anekse, keni parë shpenzime të pafrenuara për pritje dhe orgjia, por nuk keni parë askund investime në këtë vend. Megjithë këtë, Instituti i mashtrimit, në mungesë totale përgjegjësie, shpall se rritja ekonomike e tre mujorit të tretë ishte 2.8% në një kohë kur pohon vete se bujqësia, e cila është përgjegjëse për mbi 20% të GDP ishte minus 28%. Në një kohë kur eksportet kanë një rënie prej rreth 13%, në një kohë kur të ardhurat kanë një rënie, dhe ju them se në përllogaritje me metodën që përdor ky institucion, në përllogaritjen e GDP shtylla më kryesore është TVSH-ja, në një kohë kur TVSh-ja në krahasim me vitin e kaluar dhe me tremujorin pararendës ka një rënie të ndjeshme prej 3 deri në 6 %. Atëherë Instituti i Statistikës, me urdhër të Ramës tallet me shqiptarët dhe varfërinë e tyre.
Të dhënat tregojnë se është rritur në dy muaj janë ç’punësuar 73 mijë qytetarë shqiptarë, ka rënë krediti qartësisht për ekonominë, është dyfishuar difiçiti korrent i saj, doganat janë në 78% të planit të tyre, qeveria detyrohet të rishqyrtojë buxhetin, të riformatojë buxhetin në mos realizmin e të ardhurave çdo tremuaj si kurrë ndonjëherë në histori. Megjithatë sukseset imagjinare të shpallura nga Instituti e bëjnë këtë institucion qesharak të turpshëm dhe absolutisht do të jetë objekt i një hetimi për këtë cinizëm ekstrem, sepse është bërë si statistikat e Sajmir Tahirit.
Zonja dhe zotërinj,
Në qoftë se ekonomia po bie në pikiatë, të ardhurat, rka një rënie të madhe të tyre për shkak të kontrabandës, vjedhjes me tendera, po bëhet kërdia. Do t’ju lutesha shumë të lexoni, do t’ju lutesha shumë shtëpive botuese të përkthejnë librin e Sarah Chayes “Hajdutët e Shtetit”, ky libër është dëshmi e një zonje shumë të aftë, shumë të guximshme, e një luftëtareje heroinë e vërtete në luftën kundër korrupsionit në shkallë botërore. Ajo përshkruan Afganistanin, përshkruan kryesoret e Afganistanit, absolutisht aty gjeni Edi Ramën, gjeni Olsin, gjeni Beqajn, i gjeni të gjithë me çizme, vetëm se ai atje quhet Hamid ky këtu quhet Edvin, ai atje quhet me një emër tjetër këtu quhet Ilir, një libër ne të cilin ju mund të transpozoni emrat e qeveritarëve shqiptarë një më një. Siç është libri i bërë i njohur në mbarë botën i Sarah Chayes “Hajdutët e Shtetit” nuk mund të gjendet tjetër. Por vetëm vjedhjet natën e Vitit të Ri ishin të turpshme, se këta nuk kanë të ndalur. Shko dhe shikoni, është një organizatë që bën një punë shumë të mirë, një OJF, Open Data Albania dhe ajo bën një punë shumë të mirë, shikoni sesi të gjitha paratë shkojnë tek klientela. Shihni ju kilometra të tëra telefonata të Edi Ramës kërcënime të prokurorëve për dosjen e Ilir Beqes. Shikoni spastrimin e plotë të OPGJ të përgjegjshëm, të cilët kurrë nuk mund të shkarkoheshin nga Sajmir Tahiri, sepse ato janë me ligj nomeklaturë e Prokurorisë së Përgjithshme plus ministrisë, por pa pyetur fare, me forcën e revoles i ka larguar nga detyra pa pyetur fare, sepse ata po kapnin monstruozitet ne tenderat, vjedhjet e qeverisë.
Të gjitha këto po çojnë vendin drejt një rrënimi të paparë dhe unë edhe njëherë këtu ju bëj thirrje qytetareve shqiptarë të ngrihemi për të rikthyer shpresën në këtë vend, se ne nuk pajtohemi kurrë me këto që ndodhën. Të ngrihemi se këta qeveritarë festojnë çdo natë largimin e shqiptarëve nga Shqipëria, vetëm e vetëm se e dinë se janë vota kundër tyre.
Të ngrihemi dhe me revolucion demokratik ti largojmë një minutë e më parë. Është në përgjegjësinë tonë qytetare, në përgjegjësinë tonë njerëzore ,në përgjegjësinë tonë politike ,tu japim përgjigje përfundimtare këtyre dukurive rrënuese për qenien tonë. Unë e di se me shumë të drejtë qytetarët shqiptare ndjekin reformën në drejtësi. Ndjekin me shumë të drejtë. Kam theksuar dhe theksoj e ndonëse ligjet ekzistuese të sistemit të drejtësisë janë absolutisht të standardeve ndërkombëtare ky sistem ka dëshmuar dhe dëshmon probleme shumë serioze, çka do të thotë se ka nevojë jetike për një reformë të thelle dhe të gjithanshme.
Një angazhim i madh ndërkombëtar në këto reforma. Mirëpo reforma ka patur dhe ka që në fillim një kundërshtare të egër, dhe siç faktuan zhvillimet ky është Edi Rama. Edi Rama vendosi procesin e reformës mbi baza ultra korruptive. Emëroi aty ekspertë dhe në parlament, individë në konflikt flagrant interesi. Fatmir Xhafa, përfaqësues i klaneve te drogës, me dokumente, derdhi në draft kompetenca që i ka vetëm Ministri i Drejtësisë së Koresë së Veriut, ministri i drejtësisë bëhej ministër i gjykatësve dhe prokurorëve. Fatmir Xhafa, me nene shpalli supergjykatës të vendit kunatin e tij të dashur Sokol Berberi. Po si e shpalli do të thoni ju? Ai që është më i vjetri në Gjykatë Kushtetuese do të merrte vend kryesor në drejtim të institucionit të verifikimit. Ishte mbi bazë ultra korruptive. “Neni Dvorani” thoshte se më i vjetri i Gjykatës së Lartë merr këtë pozicion, më i vjetri ishte militanti i PS Dvorani.
Po jua them këto për të kuptuar se pse duhej përjashtuar me çdo kusht opozita, e cila nuk mund të pajtohej kurrë me një draft të tillë. Edi Rama zgjodhi këta specialistë, që të gjithë pa përjashtim, përveç njërës që është një zonjë, të tjerët pa asnjë njohuri në të drejtën kushtetuese janë specialistë të fushave të ndryshme, por në të drejtën kushtetuese kanë zero njohuri. Zgjodhi këta zotërinj për të bërë reformën që do të jepte drejtësinë në pëllëmbë të dorës. A mund të imagjinoni ju një reformë, të cilën në bazë merite, mbi bazë ambicie, mbi bazë të shumëllojshme duhan të bëhen gjykatës dhe prokurorë, por pasi të bëhen gjykatës dhe prokurorë nuk kanë punë me Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut. Ajo nuk zbatohet më për ta. Sepse automatikisht sipas këtij ligji perjashtohen ne Europa rregullat e saja dhe bëhen qytetare të Koresë së Veriut. Per Edi Ramen nuk mundet qe këta të kishin një proces gjyqësor të ndershëm. Nuk mundet këta të gëzonin të drejtat e Kartës Kushtetuese të të Drejtave të Njeriut nuk kishin privatësi, këta e dorëzonin privatësinë dhe mbi të gjitha shuheshin institucionet dhe të gjitha këto me një qëllim, që Edi Rama të shpallej kryegjykatës dhe kryeprokuror.
Asnjë nga mediat nuk mori përsipër të bëhet një debat serioz mbi rekomandimet e Komisionit të Venecias, mediat lexuan, dhe më vjen shumë keq, në një mënyrë jashtëzakonisht të papranueshme editorialet e shkruara nga Fatmir Xhafa tre ditët e para te para Vitit të Ri mbi Venecian dhe e vërteta është se Venecia mbrojti parimet universale të një shoqërie të lirë në rekomandimet e saj. Venecia paralajmëroi në mënyrë të përsëritur praninë e konfliktit të interesit të ministrit. Venecia paralajmëroi se shqiptarët dilnin jashtë Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut. Venecia paralajmëroi, jo në një por në disa nene, rrezikun e kapjes së sistemit të drejtësisë. Unë nuk them se Venecia u inspirua nga opozita, jo, e kundërta ka ndodhur. Unë ju them se opozita në të gjitha qëndrimet e saj, në të gjithë dokumentet që dërgoi në Venecia iu përmbajt dokumenteve të Komisionit të Venecias. Eshtë tempulli më i pasur në botë në dokumentacion në hartimin e kushtetutave nga Afrika e Jugut deri ne veri të Europës dhe në të gjitha aspektet e tjera. Ne formuluam qëndrimet tona kryekëput në rekomandimet e Venecias dhe ne jemi të kënaqur me ato orientime me ato opinione e rek0mandime me që solli Venecia.
Ato përbënin dhe përbëjnë një bazë të shkëlqyer të punës konsensuale për të gjithë ata që duan një reformë në të cilën nuk kanë një qëllim ta kapin drejtësinë, por kanë qëllim të bëjnë të mundur luftën kundër korrupsionit, por kanë qëllim të bëjnë atë përgjegjëse para ligjit, kanë qëllim ta mbrojnë atë nga ndërhyrjet politike, kanë qëllim ta bëjnë transparente në veprimtarin e saj. Çfarë ndodhi ? Sa morën Venecian, Xhafa dhe Rama, pasi e panë se drafti “Rama-Xhafa” u arkivua në analet që e meritonte, dhe filluan fshehtas në kulisa në mënyrë të turpshme, punën për të hartuar një draft në një kohë kur Venecia rekomandonte si metodë pune atë që u ndoq me dekriminalizimin dhe pasi Rama-Xhafa bënë gati draftin e dytë thirrën dhe vendosën ekspertët e opozitës para faktit të kryer. Krimineli nuk tërhiqet nga krimi. Lan duart, por ishin të gatshëm. Dhe në këto rrethana ekspertët e opozitës thanë se ne kemi ardhur të punojmë mbi rekomandimet e Venecias, ky është vullneti ynë, me ndërhyrje të faktorit ndërkombëtar drafti i kulimave u tërhoq. E dini se çfarë bënë? Pas dy orësh vendosën të gjithë ekspertët të lexonin një për një të gjithë rekomandimet e Venecias ishte një akt i mençur.
U zotuan se do punojnë mbi bazën e këtyre rekomandimeve. Natyrisht aty ka pika thelbësore dhe më thelbësorja e thelbësoreve është kapja, pastaj ka dhe çështje më të dyta, më të treta e kështu me radhë. Kur erdhi puna te kapja, ku Venecia, per draftin “Rama – Xhafa”, thotë se është e artë se këta kanë 3/5, duan të vendosin vetë me këtë mazhornacë por kjo është kapje thonë, ka rrezikun e kapjes këtu. Pikërish këtu duhet gjetur mekanizmi, se si emërimet te bëhen pa kapje. Shumë e thjeshtë kjo. Ekzistojnë forma të ndryshme por nuk jam unë këtu për ti elaboruar këto.
Të vetdijshëm se akuza e kapjes është shumë e rëndë, ekspertet e huaj bene propozimin qe me këtë mazhorancë propozimet të votohen me 2/3, me mazhorancën tjetër, me një dispozitë tranzitore le të kalohet me 3/5. Ekspertët e të gjitha forcave politike e pranuan si dhe ata te PS por njëri njëri prej këtyre te fundit tha “fjalën përfundimtare do ja u themi sa të këshillohemi me zotin Rama”. Tani, kam një kërkesë unë ndaj jush. A mundet të nxirrni nga arkivat betimet publike të Edi Ramës se nuk ka lexuar draftin. Një mashtrues ordiner, se unë kam fakte të tjera për të. Tha se ai thotë vetëm ç’thonë ekspertët e nuk merret me draftin, në një kohë kur vet ka kaluar orë e orë të tëra me ekspertë dhe të huaj në zyrën e tij duke kundërshtuar në mënyrë kategorike nene dhe duke lënë formulime të atilla, të cilat u rrëzuan një nga një në Venecia, sepse donte ti kishte të gjitha gjërat në dorë, në mos ai direkt si kryeministër, donte ta kishte Sajua i tij, dhe kur se kishte Sajua donte ta kishte Xhafa i tij, e me radhë e me radhë. Mirëpo kësaj here siç e patë dhe vetë u detyrua të dalë ashtu siç është. Rrëzoi propozimin, për mua llogjik e që dëshmonte që asnjëra palë nuk dëshiron ta kapë, kur nuk ka synim ta kapë atëherë hajde të gjejmë mënyrën se si ti faktojmë njëri tjetrit kete dhe absolutisht gjënden jo një por tre mënyra po të jetë vullneti. Rama tha vazhdoni me draftin e kulisave. Kështuqë dje përfunduan, formalisht se e kishin të gatshëm, variantin B të kulisave dhe thonë se do ta çojnë në Venecia pa opozitën. Natyrisht opozita, e interesuar më shumë se kushdo tjetër për reformën do bëj gjithçka që reforma të bëhet. Opozita mbajti një qëndrim parimor të shkëlqyer, nuk u ndikua nga çakejtë e qeverisë me akuza boshe se opozita do ta pengojë, por e kundërta u faktua. Opozita do që të bëhet reforma, natyrisht mbi parime dhe standarte universalisht të pranuara. Opozita ia doli të imponojë tërheqjen e draftit të kulisave, draftit të dytë. Rama është i pakorrigjueshëm, Rama është i papërmbajtur, Rama është i verbër në revanshin e tij dhe mendon se do bëj reformën. Përkundrazi, me këto hapa ju them se ai vetëm po pengon reformën. Unë këto çështje doja të sillja në vëmëndje të qytetarëve por mbetem i hapur për çdo pyetje që keni.
Pyetje nga Anisa Kadesha, TVSH: Zoti Berisha si e keni pritur deklaratën e ambasadorit amerikan, Lu, se “ne bashkëndajmë autorësinë e propozimeve dhe e mbështesim atë” pasi ju ka dorëzuar rekomandimet e komisionit të Venecias dhe a jeni në dijeni për përpjekje të mazhorancës për të siguruar vota nga opozita për të kaluar reformën në drejtësi?
Berisha: Lidhur me pyetjen e parë. Unë kam respekt të padiskutueshëm për përpjekjen e madhe që ambasadori ka bërë për këtë reformë, natyrisht, busull e saj janë parimet e Venecias, orientimet e tyre por në bisedën e zgjeruar që unë kam patur me të, pas ardhjes së rekomandimeve ku ambasadori Lu erdhi më dorëzoi vetë dokumentin, kam konstatuar se ai nuk kishte asnjë vërejtje për rekomandimet e Venecias, përkundrazi ishte plotësisht dakort. Dhe unë nuk mund të imagjinoj se mund të jetë ndryshe.
Unë kam bindjen se nga opozita, Edi Rama nuk do mund të garantojë asnjë votë. Deputetët e opozitës pavarësisht nga kundërshtirat që mund të kenë nuk janë kriminelë që shiten dhe blihen, nuk i përkasin merkatos së krimit por janë njreëz me integritet, janë njerëz të përgjegjshëm dhe kjo që përhap Rama është thjesht një presion që i bën aleatit të tij në qeverisje. Po, është një formë presioni ndaj vëllaut armik në qeveri.
Pyetje nga Jolldiz Mitro, TV KLAN: Zoti Berisha ju thatë se opozita do bëj gjithçka për reformën, çfarë nënkuptoni me këtë? Dhe a duhet në fakt të ketë një tryezë politike poitike për të arritur një konsensus duke patur parasysh këtu edhe atë çka deklaroi Presidenti?
Berisha: Presidenti i Republikës mendoj se kishte ide shumë të drejtë thirrjen e kryetarëve të partive politike në mënyrë që ti inkurajonte për një përballje të përbashkët të një problemi themelor siç është Kushtetuta e re, se faktikisht kemi të bëjmë me një Kushtetutë të re sepse 70 e ca nene është më shumë se gjysma e Kushtetutës në fakt, se 65 a 70 janë aty. Njëriu që refuzoi këtë është Edi Rama. Natyrisht pa pjesëmarrjen e PS tryeza nuk mund të bëhet. Së dyti, u tha dhe e dhanë të gjitha mediat, ditën që u tërhoq drafti i kulisave “Xhafa – Rama bis”, u tha se pasi ta hartojnë me konsensus ekspertët, do i kalojë komisionit të parlamentarëve. Dhe kjo do ishte krejt normale, kjo do lehtësonte punën e ekspertëve, u bënte të mundur atyre të paraqisnin idera të ndryshme ku politikanët dhe ata të fushës të përzgjidhnin ato të pranueshme për të gjithë dhe të ecej përpara. E rrëzuan këtë brënda 10 orëve. Sapo dolën nga takimi thanë jo, do punohet drafti dhe do dërgohet në Venecia dhe pastaj do i kalojë politikanëve. Këtu është një qëndrim krejt tjetër. Pra, mendoj dhe besoj, dhe opozita është shprehur, takimi i forcave politike për këtë çështje, që mund të mos jetë mbledhje në nivel kryetarësh por mund të jetë në nivel përfaqësuesish të tyre, mbledhja e komisionit parlamentar të ndryshimeve kushtetuese, mbledhja e komisionit aktual, i zgjedhur nga parlamenti. Unë them se këto do ishtin një rrugë. Njëanësia absolutisht nuk jep reformë, kjo është vetëm propagandë por jo reformë sepse reforma ka kushte të tjera zhvillimi. Kjo është një përpjekje e një njëriu që s’ka asnjë normë e asnjë standart, që do të kapë me çdo kusht drejtësinë. Por sdo mund t’a kapi kurrë!
Pyetje nga Everest Dedaj, ORA NEWS: Zoti Berisha kur flasim për ekspertë në konflikt interesi kemi parasysh që pjesë e asaj tryeze janë dhe dy ekspertë ndërkombëtarë, i OPDAT që përfaqëson selinë e SHBA dhe Euralius që përfaqëson selinë e BE. Edhe mbrëmë kur u hartua dhe ju dha fund draftit, ata ishin në krahë të ekspertëve të cilët e hartuan këtë draft. Mos ndoshta ka një mospërputhje të qëndrimit të opozitës për këtë çështje? A mund të bëhen ndërkombëtarët pjesë të një drafti që ju e quani draft kulisash?
Berisha: Në fakt rekomandimet e Venecies dëshmuan atë që thashë unë, dëshmuan konfliktin e interesit, dëshmuan përpjekjen për kapjen dhe për mua nuk përbën ndonjë problem të veçantë se ku rrështohen ata. Natyrisht ata s’kanë ndërmënd për tu bërë as ministër drejtësie e as gjykatës në Shqipëri. Kur fola për konflikt interesi fola konkretisht për Xhafën që ëndërron të jetë ministër i drejtësisë, omnipotent dhe omniprezent në sistem, kunati i tij në top nivel kryesor për të gjykuar gjykatësit, si dhe Dvorani me të njëjtin funksion, sepse ata ishin propozuar eksoficio që nuk besoj ti kenë lënë prap në draftin e dytë.
Ai është draft kulisash, kjo është e sigurtë sepse po të mos jetë draft kulisash ai nuk tërhiqej. A u tërhoq drafti, a u tha se do bëhej nga e para? Draftin e tanishëm unë nuk e di por unë po flas për draftin e dytë, i cili u tërhoq. Nëse nuk ishte kulisash atëherë pse do tërhiqej. Po unë kuptoj që ata janë këshilltarë të një grupi. Dhanë një propozim dhe nuk ja u morën parasysh, Rama ju a hodhi poshtë. Unë mendoj që ata rrinë aty për çështje teknike . Nuk janë ata të cilët diktojnë apo përcaktojnë qëndrime politike, mendimi im ky.
Pyetje nga Yllka Kamenica, ABC: Zoti Berisha keni dijeni në lidhje me këtë dokumentin që po qarkullon nga prokuroria ku dyshohet se ka një komunikim mes kryeparlamentarit Meta dhe Kastriot Ismailaj?
Berisha: Kam dijeni aq sa keni ju dijeni. Aq sa pame ne opinioin mbreme!Nje luftë e brendshmë për jetë a vdekje midis vëllezërve armiq. A ja vlen të hyjë unë në komente? Mendoj se nuk ja vlen. Kokën le ti hanë njëri tjetrit, është puna e tyre, por jam i pari që e kam denoncuar sapo është krijuar qeveria, dhe këto po dalin. Doli një betejë, tani del një betejë tjetër, do ketë të tjera do i shihni. Por nuk dua të merrem unë me ta,me luften e tyre te brendeshme.Unë i uroj që Zoti t’ua shtojë oreksin kundër njëri – tjetrit.
Pyetje nga Bardhi Quku, TV Kontakt: Duke qënë se faktori ka ndërhyrë shumë në këtë proces, a ka një kërkesë të tyre për aktorët politikë që të tërhiqen nga jeta politike, të atyre aktorëve që kanë njollë nga sistemi drejtësisë, për ti dhënë zbatimin e plotë kësaj reforme?
Berisha: Në Venezuelë një 74 vjeçar i fitoi zgjedhjet. Kjo nuk do të thotë që Sali Berisha do të udhëheqë më PD-në. Por ska asnjë tendencë nga komuniteti ndërkombëtar kunder asnjeriut. Komuniteti ndërkombëtar ka një shqetësim shumë serioz, që është dhe shqetësimi im, dhe që duhet të jetë shqetësimi i çdo politikani me integritet, që është mosdënimi, mosdënimi për afera korruptive. Pastaj janë shqiptarët ata të cilët kuotojnë dhe vlerësojnë, dinë se kë dëgjojnë dhe kë s’dëgjojnë nga politikanet e tyre . Po, ata kanë plotësisht të drejtë, e kam vlerësuar dhe e vlerësoj përpjekjen e tyre që qytetarët shqiptarë të kenë drejtësi. Eshtë naivitet i tmerrshëm të mos realizosh se sarajet e Surrelit janë pengesë kryesore e reformës. Them se shqiptarët janë ata që përcaktojnë, fatin e te ardhmen e politikanve te tjere përveç meje që Une e kam përcaktuar vetë për veten time.
Faleminderit.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...