Published On: 4 Shtator, 2016

Teologu i fesë islame, Hamiti: I nderuar me shenjtërimin e Nënës Terezë

Profesori në Fakultetin e Studimeve Islame në UP, Xhabir Hamiti, deklaron se kanonizimi i Gonxhe Bojaxhiut, e njohur tanimë në botë me emrin Mother Tereza, e nderon atë si shqiptar.

Teologu i njohur i fesë islame, i cili shpesh është përplasur me besimtarë islamë të vijës së ashpër, ka shkruar në Facebook se ndihet i nderuar me respektin dhe konsideratën më të lartë që po i bën Selia botërore katolike në Vatikan misionares dhe humanistes së shquar të shekullit të kaluar, me gjenezë shqiptare.

Ky është postimi i tij i plotë:

Kanonizimi i Gonxhe Bojaxhiut, e njohur tanimë në Botë me emrin Mother Theresa

Si qytetar shqiptar, ndihem i nderuar me respektin dhe konsideratën më të lartë që po i bënë selia botërore katolike në Vatikan, misionares dhe humanistes së shquar të shekullit të kaluar, me gjenezë shqiptare.

Suksesi ynë individual shqiptar në botë, historikisht është shumë më i shquar sesa ai kolektiv. Uroj që në të ardhmen të jemi më të bashkuar për të mirën tonë të përbashkët.  

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...