Published On: 3 Tetor, 2016

Tentativa e një diagnoze precize në shërbim të një terapie precize

 

Lirim Gashi

Ne si popull po e paguajm tributin e pafuqise sone per te inicuar procese permbajtesore ne menyre aktive ngase A) Si shtet jemi nje peshk i vogel qe kuterbon nga koka, jemi te varur nga emisaret e korruptuar te peshqve te mdhenje qe kuterbojne gjithashtu nga koka dhe te cilet e komponojn muziken per popullin tone dhe shefat e tyre ne atdhe sipas deshires se shefave te shefave tane vendor prej te cileve jane te korruptuar deri ne palc dhe C) jemi pjese e nje loje strategjike globale te formuluar si ,,kamxhik dhe shangarrep,, e cila i perngjan nje eksperimenti te pafund me ndjenjat dhe dinjitetin e popujve te vegjel per ti perdorur ata si alibi per deshtimet e shteteve dhe popujve te medhenj dhe per ta krijuar iliuzionin kinse ndryshimet permbajtesore ne vendet e tyre po i pamundeson angazhimi dhe perkushtimi i tyre i jashtezakonshem arenen nderkombtare. Pra kemi te bejme me nje te ashtuquajtur rreth te djallit dhe me nje sandvic te dyfisht nga i cili ngulfatet populli yne A) nga sandvici i amaterizmit dhe dilentantizmit ne pushtet dhe nga sandvici i deshtimeve vendore dhe flegmatizmit hipokrit e oportun nderkombtar. Serbia ne keto rrethana e luan me se miri vallen e saj fashiste ngase politika e saj destruktive mund te lulezoje vetem ne rrethana te tilla prandaj ajo ben gjithcka per ti mbajtur ne fuqi duke i ushqyer me intriga te perkryera konspirative.

Mundesia e vetme per ta shperthyer kete rreth te djallit eshte mobilizimi i tere fuqise fizike dhe mendore qe ekziston ne kete popull ne sherbim te atdheut. Ne si popull mund te shpresojme ne nje ardhmeri te dinjitetshme vetem nese A) ia arrijme qe vallen e tyre ta luajme sipas notave tona nese ia arrijme qe ta ngrisim ne shkallen me te larte unitetin kombetar C) nese arrijme qe ta ngrisim ne shkallen maksimale unitetin, perkushtimin dhe efikasitetin rreth ceshtjeve madhore dhe D) nese arrijme qe ta ngrisim ne shkallen maksimale shfrytezimin e potencialit ton natyror dhe njerzor.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...