Published On: 31 Korrik, 2016

Tensione në prag të debatit për demarkacion

Pak ditë përpara mbajtjes së debatit për demarkacionin, në një tryezë të rrumbullakët, përfaqësuesit politikë në vend, të atyre për dhe kundër procesit, kanë rritur tensionet.

Me një gjuhë më të ashpër të dy taborët janë akuzuar ndërmjet vete për, siç kanë thënë, bllokim të proceseve të rëndësishme të vendit, që, sipas tyre, kanë penguar ecjen e Kosovës.

Demarkacioni prej muajsh ka ngritur tensionet në vend, ndërkohë që pak ditë para organizimit të një tryeze të përbashkët, ai është bërë çështje e përplasjeve mbi atë se kush e ka të drejtën.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka akuzuar opozitën, por edhe ekspertë të ndryshëm se po e bllokojnë lëvizjen e lirë pa viza të qytetarëve të Kosovës, duke bllokuar, siç ka thënë, çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi,

Por, në reagimin e menjëhershëm, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu, vlerësimet e kryeministrit Mustafa, tregojnë për, siç ka thënë,“interesimin e tij që të bëjë propagandë e etiketime dhe jo të punojë për vendin dhe qytetarët”.

Analistët politikë vlerësojnë se fjalori fyes dhe gjuha degraduese që kohët e fundit i kanë përcjellë raportet edhe ashtu të ashpërsuara ndërmjet pushtetit dhe opozitës në Kosovë, janë shembulli më i keq që mund të shpërfaqet para qytetarëve.

Analisti dhe sociologu Ismail Hasani, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se komunikimet e tilla nuk mund të ndihmojnë në përmirësimin e raporteve, por në përkeqësimin e tyre.

“Elita politike në Kosovë vuan nga një ashpërsi e paraqitjes, e cila është shndërruar mbase edhe në sëmundje kronike, sidomos në situata të ndryshme, në të cilat deklarimet politike dhe prononcimet e ndryshme çojnë kah përçarjet ose çojnë kah krijimi i divergjencave të panevojshme ndërmjet politikanëve”, thotë Hasani.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Nuk lypet hiq menquri per te kuptue kush eshte zagari e trdhtari
  hajn e dilingji, Se pse ai e mbrone interesin e serbise e te malit
  te zi ! Isa Kryerrenci i kosoves Ne vend qe te deklarohet se nuk
  eshte ekspert , dhe Hashimi per Demarkacionin ka nenshkru ! Dhe
  Ekspertet duhet te angazhohen dhe ta thone te verteten siq eshte
  per demarkacionin ! Ndersa perkrahja dhe pergjegjesija bije mbi
  qeveri e mbi kryerrencin Isa Mustafa se pse e ka pranue nenshkrimin
  e hashimit pa e aprovue dhe konsultue parlamenti !Pra parlamenti
  dhe deputetet jan vue para aktit te kryem Keshtu Kryerrenci per
  tmos e pranue fain dhe zanatin e tij te rrenacakut I quen njerzit
  qe e kundershtojne Gnjeshtar ! Jo isa kulija qytetaret nuk jan
  gnjeshtar Po ti je kryerrenci i kosoves qe 1000 here e ki vetevertetu se je rrenci ma i madh i shekullit Renci eshte
  edhe tradhtar, edhe vrastar ,edhe kulufegji ,edhe dilingji
  edhe faqezi dhe venin e ka bash gugluq e ne qeli !
  Boll Isa rrenci me rrenca e halabak tu ke sunu ma zi se
  Slloba se ti ishe edhe slluzhbenik i Tij bile thuhet se
  edhe Rahman morina ta ka pa sherren Se Ti ishe politikan
  serbijan Pra Ti Isa Qita Po te kerkon populli me u largue
  Ti Isa je satelit i Gji-Pi esit te Serbo-ruso-Erdoganve
  dhe qet kufi ku nuk kan shkijt tapi !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...