Published On: 26 Korrik, 2016

Tendencë shumë e rrezikshme e shkombëtarizimit

Themeluesi i “azbukes serbe” Vuk Karagji ishte njeri nder ushqyesit me te medhenj te ortodoksizmit ekstrem serb. Kisha ortodokse serbe kishte mu ate qellim. Ai ishte nje armik i perbetuar i shqiptareve, Zyrtaret shqiptare te liruar nga ndjenja nacionale nuk kuptojne qellimin nacional-shovenist te Kishes serbe, themeluese e shtetit serb, dhe ndikimin e saj te madhe ne mbamendjen e gexhes serb, per kete Profesori i nderuar shqiptaro-amerikan Phd. Mhdi Hyseni ka vene ne spikame disa here, ai perndryshe ka avokuar per UÇK-ne qe nga themelimi i saj me artikuj publicistik dhe shkencor, por edhe disa libra te botuar, ai veçanerisht eshte perkushtuar ta mban gjalle iden perbashkuese te Bashkimit Kombetare, ai u ka sugjeruar disa here politikaneve shqiptare te jene me te kujdesshem ne perfaqesimin e çeshtjes shqiptare. Njera nder gabimet e renda ishte edhe pakujdesia e zyrtareve shqiptare duke e gostitur dhe lejuar Irinejin qe te jep deklarata politike te prapranueshme per shqiptaret gostitnin Irinejin, dhe ka shume sish qe nuk kuptojne … për shqiptarët merr vetëm bërthamën e paprekur ilire, ndërsa pjesët tjera tenton të i fusë në një komb artificial sllavë i cili sipas mendimit të tij duhet të quhej sipas popullit të vjetër “Serb” që ishin më të vjetër se sa vetë sllavët… a nuk tha Irinej se Shkodra eshte vend i shenjte serb sepse ketu jane varrosur mbreterit serb, pastaj cili ishte qellimi i deklarates ne Gazimestan per heronje te perbashket Millosh Kopilit dhe Gjergj Kastriotit mu te thenia e Karagjiqit se shqiptaret dalloheshin njeri nga tjetri, a nuk doli Nexhmedin Spahiu me librin per kombin kosovare dhe opinioni pranon heshtur kete tentim per varrosjen e historise se perbashket shqiptare, a nuk eshte kjo tendence shume e rrezikshme e shkombetarizimit? Apo perpjekje per shkatrrimin e gjuhes standarde shqipe?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...