Published On: 23 Prill, 2016

TENDENCA PËR T'”A HARRUAR KRIMIN MEDIATIK!!!

 

Gazetarët dinë të shtrojn kërkesa, dinë të kërkojnë liritë e të drejtat e fjalës së lirë dhe lirinë e shprehjes së tyre. Kosova po kryjon një presedan sa i përket kodit e etikës së gazetarit. Para pak kohësh një Vehbi Kajtazi i ashtuqujtur “gazetar profesionist”, bëri një gabim të madhë e katastrofal, duke i zbuluar një sëmundje të rëndë, një qytetari të Republikes së Kosovës, me çka bëri shkelje të rëndë të kodit e etikes gazetareske. Koha po kalon, e ky rast mediatiko kriminal ka filluar të lihet në harresë.
Turpi më i madhë i mediave dhë i shoqatave të gazetarëve qëndron në faktin se; po përpiqen ta kalojnë në heshtje kët akt të turpshëm e teper skandaloz për gazetarinë kosovare. Vet fakti se ky akt mbeti kështu, kjo tregon nivelin e kulturën gazetareske në Kosovë. Me kët rast dua që të pakten ta përgëzoj Halil Matoshin, i cili në emisionin Clik u distancua nga Vehbi Kajtazi. Jam i mendimit se edhe gazetarët nuk nuk duhet të jenë shtresa e përkëdhelur e shoqerisë, por edhe të përkdhelurit nga drejtësia, me shpresë se së shpejti drejtësia të filloj hetimet meqë nuk duhet të jetojnë nën ankthin se gazetarët do ti fusin hundët e do të kullosin në privatësinë e tyre.

Ajet Avdyli, anëtar i kryesisë së Degës së LDK-së në Zvicër.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...